Tol kaugel suvel oli minu trennipaus veninud juba kahe aasta pikkuseks «peaks ka trenni minema» perioodiks. Miks tekivad meist paljudel pikemad eemaleolekud treeningutest ja kuidas tagasi rajale saada?
Sihitu ekslemine või leitud kirg
Olen treeninud mitmeid inimesi, kes justkui iga kuu leiavad endale uue spordiala, millega tegeleda. Tavaliselt on trennide vahetamiseks toodud põhjuseks, et erinevad võimalused hoiavad vaimu värskena. Miks on aga paljud taolised trennituristid ikkagi kehvas vormis ja jätavad progressi poolikuks? Üheks põhjuseks paistab olevat tõik, et tegelikkuses tekitab valikute rohkus pealiskaudset suhtumist. Infot ja võimalusi on väga palju.
Samuti tunnen paljusid, kes muidu pimedal ja külmal ajal veedavad jõusaalis higistades tunde ja suveperioodil võtavad 2-3 kuud trennipuhkust, mis reaaluses tähendab, et trenni jõutakse alles uusaastalubaduse särava tähe all.
Mida suuremad on kannapöörded ja ebakindlamad otsused, seda suurem on paraku tõenäosus, et teatud aja pärast tekib seisak ja asjad jäävad poolikuks. Valida tasub äärmuste asemel ühtlasemad ja pikemaajalised eesmärgid. Kas olla ühepäevaliblikas, kes pidevalt alustab uuesti ja kaugele ei jõua või väärtustada ennast ja oma aega ning teha targad valikud saavutades püsivamad tulemused? Tervislik eluviis pole pelgalt 2-3 kuu pikkune üürike protsess, mille jooksul saavutatakse ihaldatud vorm, vaid elustiil, mis annab meile määramatult rohkem.
Esmalt on vaja midagi päriselt tahta. Mis võiks olla sinu kirg seoses tervisega? Lühiajaliselt pealiskaudne mõtlemine, et «kaotan 2 kuuga 10 kilo ja siis on kõik hästi» võib muutuda iga-aastaseks kurnavaks mustriks. Tark on mõelda, mis edasi saab? Miks sellist asja üldse teha? Selgeks tuleks ka mõelda, kas soovitakse ainult kõhurasvast vabaneda või suurendada vastupidavust, saada toonuses lihaseid, tugevat südant ja head tervist? Kas oleks hea omada rohkem energiat igapäevatoimetustes? Kas peaeesmärgiks hoopis tunda ennast hästi oma kehas? Kas unistuseks elada täisväärtuslikku ja külluslikku elu? Küsimuste esitamine võib avada sisemised soovid ja vastused aitavad silme eest suuremat pilti hoida ning seeläbi treeninguid mitte pooleli jätma.