Kuidas üldse teadmisi omandada?
Kõik teadmiste omandamise meetodid ei ole võrdväärselt tugevad. Kui keegi väidab midagi uut ja natuke ebatavalist, on täiesti õige küsida: «Kust sa selle info said?» Vastavalt allikale saab hinnata, kas väidet uskuda või mitte. Teadmiste omandamise meetodeid on laias laastus viis.
1. Teaduslik meetod – kuigi mitte eksimatu ega ideaalne, on see siiski kõige parem meetod.
2. Loogiline arutelu – väga hea meetod, aga kõik, mis tundub loogiline, ei ole alati tõene.
3. Oma kogemus – «oma silm on kuningas».
4. Autoriteedid – «spetsialist ütles nii».
5. Traditsioonid – «nii on alati tehtud».
Kuidas teaduslikku meetodit praktikas kasutada? Otsi üles võimalikult palju üht või teist teemat puudutavaid teadusuurimusi, et saada objektiivne ülevaade. Mida rohkem mingi hüpoteesi kinnituseks hästi tehtud uurimusi on, seda kindlam võib selle tõesuses olla.
Loomulikult pole vaja arvata, et mida pole uuringutega tõendatud, see ei töötagi. Uurijad võtavad järjest ette uusi potentsiaalselt efektiivseid meetodeid, et neid testida. Öelda, et midagi praegusest tõhusamat pole võimalik leida, oleks sama nagu väita, et tehnoloogia areng on jõudnud lõpuni.
Kuidas tõenäoliselt ebakorrektseid väiteid ära tunda?
Internetis, artiklites, raamatutes ja mujal esineb pahatihti eelarvamusi ja mõtlemisvigu, mis võivad viidata ebatõesele infole. Õpi kahtlast infot ära tundma ning sellesse kriitiliselt suhtuma! Loetleme signaale, mis võiksid sinus kahtlusi äratada.
1. Midagi väidetakse ainult või peamiselt isikliku kogemuse alusel.