Sotsiaalne ärevus on tänapäeval väga sage mure, mis kimbutab paljusid. Millest see tuleb? Kuidas sellega toime tulla? Räägime teemast, millega oleme aastaid ise maadelnud ja jagame hästi ausalt oma kogemust.
Mis tunne on ärevus, kuidas selles ämbris kolistamine käib ja kuidas sealt välja saab? Julgustav on teada, et just parimad suhtlejad kannatavad sageli ärevuse all ning pealtnäha väga enesekindlad inimesed kahtlevad endas kõige rohkem. Ärevusest räägivad Peeter Kormašov ja Kristina Herodes.
Kristinka võib küll paista viimane inimene, kes ärevuse all kannataks, aga see pole tõsi. Elu jooksul on ärevusega kimpus olekut tulnud ette mitmel korral ja see on lausa suhtlemist seganud. Pole liialdus öelda, et tihti oli kiusatus ärevusele järele anda ja stressi tekitavaid suhtlusolukordi sootuks vältida. Seda tehes oleks aga elu sõna otseses mõttes elamata jäänud ning praegu on hea tagasi vaadata – mida rohkem end hirmu tekitavasse olukorda paned, seda väiksemaks hirm kahaneb, kuni hajub sootuks.
Saatekülaline Peeter Kormašov aga usub koguni, et silmapaistvalt head suhtlejad on sageli just need, kes tegelikult sotsiaalse ärevuse all kannatavad. Aktiivsemalt suhtlusse sukeldumine aitab sees särisevat ärevust maandada.
«Tihtipeale need, kes tunduvad kõige rahulikumad ja tsillimad, teistele tundub, et neil on mugav olla, siis tihtipeale on nendel just väga suur sotsiaalne ärevus,» kirjeldab Peeter. «Olen seda märganud enda kogemusest ja mõnede enda sõprade pealt ka. See tuleb alati teistele üllatavast kohast. Teised vaatavad, et keegi teine suudab suhtlussituatsioonis nii osav olla! Aga tegelikult see ei pruugi üldse nii olla.»
Sama lugu on enesekindlusega – ülimalt enesekindla mulje jätvad inimesed kahtlevad endas samuti. See on okei, isegi osa arukusest. Ülemäärane enesekindlus pole elus enamasti loomulik, vaid liialdatud, ja pigem kogevad seda eneseimetlejad, kes kaaslasi ega ümbrust just ülearu hästi ei taju. Seda pole kindlasti mõistlik endale eesmärgiks seada.