- Äreva kiindumusstiiliga inimesed on klammerdujad, kontrollivad ja püüavad armastust välja teenida.
- Vältiva kiindumusstiiliga inimesed väldivad lähedust ja neil on raske tundeid väljendada.
- Turvalist kiindumusstiili on võimalik elu jooksul õppida.
Suhete suurim saladus on see, et me armastame kõik erineval moel. Üks tunneb vajadust klammerduda, teine eemalduda, kolmas otsib pidevat stimulatsiooni ja vaid vähesed meist mõistavad hinnata turvalise armastuse vaikset ilu. Selles suures tundesegaduses loovad selgust kiindmusstiilid. Neid on neli ja just need panevad paika, mida me armastuseks peame, kuidas käitume ja kuidas oma suhteid tahes-tahtmata lõhume. Kiindumustiilid mõtestab lahti enesearengu teejuht Eeva-Liisa Vahtra.
«Appi, juba teine mees jättis mu maha, aga ma tegin ju tema heaks kõik!»
«Nii kui lähedaseks saame, laseb ta jalga! Nagu müür oleks ees!»
«Küll on keeruline selle naisega - imeilus, aga iial ei tea, mis tuju tal võib tulla...»
Need on lood meie keskelt, tavalised elud, mida eristavad täiesti erinevad kiindumusstiilid. Vaid vähestel õnnelikel meie seast on see turvaline. Enamik meist aga elab läbi mõne lapsepõlvetrauma, mis kujundab välja ebaturvalise kiindumusstiili.
Miks sellest on kasulik teada? Sest oma mustreid teadvustamata kordame me samu ämbreid igas uues suhtes - valime vaid ebaturvalisi kaaslasi, lubame end halvasti kohelda ning kohtleme ka ise oma kallimaid viisil, mis ei võimaldagi meiega pikemat aega suhet jätkata. See on teema, mida küsisid Naistejuttude kuulajad. Aitäh suurepärase idee eest - kiindumusstiilidest tasub teada igaühel, kes suhteid luua soovib. Ja kes meist ei sooviks?
«Õnnelik suhe tähendab teadlikku suhet,» ütleb Eeva-Liisa Vahtra. «See tähendab seda, et inimene teab oma vajadusi ja oskab neid väljendada. Oskab oma tundeid väljendada. Teab, mida ta suhtelt ootab, mida anda tahab ja mida ta ise tahab. Ja teab ka seda, et meie ise vastutame oma õnne eest ja oma vajaduste täitmise eest.»
Kiri: Armas Kristina, ma olen Naistejuttude kuulaja. Mulle eriti meeldivad just need saated, kus on külaliseks psühholoog ja räägite erinevatel suhteteemadel. Ka meedivad muidugi need osad, kust Daki osa võtab - nii kahju, et ta ära läks! Ma mõtlesin, et pakun välja teema, millest tahaks lähemalt kuulda: kuidas mõista erinevaid kiindumusstiile?