Rohkem kui 90 protsenti juhtudest on esimese südameataki risk seotud ebatervisliku toitumise, vähese kehalise aktiivsuse, kõrge vererõhu, suhkruhaiguse ja stressiga, aga ka suitsetamise ja alkoholi liigtarvitamisega. Südame-veresoonkonna haigused on kogu maailmas varajaste surmade (enne 65. eluaastat) ja töövõime kaotuse peamised põhjused. Ja kuigi suremus südamehaigustesse väheneb Eestis õnneks pidevalt, oleme ikka veel Euroopas esireas. Südamehaigustega ülekaalu põhjustatud eluohtlike tervisehädade loetelu aga alles algab.
«Rasvumine soodustab mitmete raskete krooniliste haiguste ja tervisehäirete tekkimist: kõrgvererõhktõbi, kolesterooli ja teiste vererasvade regulatsioonihäire, südame isheemiatõbi, südamepuudulikkus, aga ka teist tüüpi suhkruhaigus, maksa rasvkahjustus, sapikivitõbi, mao-söögitoru tagasivooluhaigus, luu- ja liigeshaigused, depressioon, astma ning mitmed pahaloomulised kasvajad,» loetleb Tartu Ülikooli peremeditsiinikliiniku õppejõud ja ülikooli perearstikeskuse perearst dr Anneli Rätsep. «Meestel võib häiruda meessuguhormoonide tootmine. Ülekaalulistel on oluliselt sagedamini uneaegseid hingamishäireid, nagu uneapnoe,» lisab arst. Pole kahtlust: ülekaal vähendab eluaastaid. «Üle neljakümneaastastel ülekaalulistel on oodatav eluiga SEITSE aastat lühem, võrreldes samaealiste normkaaluliste inimestega,» kinnitab Anneli Rätsep. Ta nendib, et ülekaalus inimeste hulk kasvab nii kogu maailmas kui Eestis. «Uuringud näitavad, et ülekaalulisi ja rasvunuid ehk neid, keda ohustavad ülekaaluga seotud haigused, on Eestis 67 protsenti,» ütleb dr Rätsep.
Viimastel kümnenditel on teadlased avastanud, et on mitut liiki rasvkude ja on oluline vahe, kus rasv paikneb. Terviseriskidega on seotud just siseelundite ümbruse rasv, mida saab hinnata vööümbermõõdu kaudu. «Sisemist rasva ei saa pidada vaid energiavaru hoidlaks, vaid need rasvarakud toodavad väga energiliselt bioaktiivseid aineid, mis mõjutavad organismi tasakaaluseisundit, eelkõige veresuhkru ja vererasvade ainevahetust, vererõhku,» selgitab dr Anneli Rätsep. «Seega peetakse rasvkude lausa eraldi endokriinorganiks, mis lööb ainevahetuse tasakaalust välja, soodustab kudedes põletikulist protsessi ja veresoonte lubjastumist ehk ateroskleroosi, mis viivad kõikide rasvumisega seotud seisunditeni, sealhulgas infarkti ja insuldi ja teiste raskete haigusteni.»