Kui ärevusseisund kestab pikka aega, hakkab füüsiline ja vaimne tervis kärisema – tekivad kroonilised lihaspinged ja unehäired ning nõrgeneb immuunsüsteem, kannatab enesehinnang, kaob elujõud ja võib välja kujuneda depressioon. Lõpuks tekib surnud ring, millest inimesel omapäi välja pääseda on ääretult keeruline.
Ärevushäire tekkepõhjusi tuntakse üsna vähe. Tänane meditsiin rõhub sageli pärilikkusele, kuid uurimused on andnud siin vasturääkivaid tulemusi. Kindlasti pärib laps vanematelt suurema emotsionaalse tundlikkuse, kuid mitte ärevuse kui haiguse.
Suur osa sisemise rahutuse ja ärevuse põhjusi on üsna ilmselged: meeletu töökoormus, kiire elutempo, tegutsemine mitmel rindel korraga, vägivalda täis meediauudised ja filmid, kehvad suhted, alkohol, ebatervislik toitumine ja ravimid. Loetletud tegurid röövivad ka kõige tasakaalukama inimese meelerahu ja ööune! Kuid need põhjused on vaid pealispind. Ärevuse tegelikud juured on minevikus, lapsepõlves ja tavaliselt surutud sügavale alateadvusesse.
Meie alateadvuses on varjul kogu me elulugu: täitumata unistused, väljendamata vajadused, kogetud hirmud ja valud. Kui laps näeb, et teda ja tema vajadusi ei võeta tõsiselt või kogeb ta midagi traumaatilist ilma, et saaks väljendada oma tundeid, õpib ta üsna varakult vajadusi alla suruma ja emotsioone peitma. Kuid emotsioonide energia ei kao – hirm, häbi, alaväärsustunne või muu negatiivne emotsioon surutakse sügavale alateadvusesse. Kui nüüd selle inimesega täiskasvanuna midagi niisugust juhtub, mis talle pisutki lapsepõlves läbielatut meenutab, võib samal ajal alateadvusest üles tõusta ka vana peidetud emotsioon, tuues endaga kaasa ärevuse ja kehva enesetunde. Pealtnäha võib tegu olla ohutu olukorraga, kuid süda puperdab, kõhus keerab ning vahutav viha või meeletu kurbus võtab võimust. Kuna me minevikuvalu ei mäleta või mäletada ei taha, jääbki mulje, et ärevus tuleb põhjuseta ja lihtsalt matab meid enda alla.