Tõenäoliselt oled kuulnud, et lihastele meeldivad valgud, kuid ainuüksi valgurikka toidu osakaalu suurendamisest menüüs ei piisa. Lihaste kasvatamiseks on vaja valkude aminohappeid, kuid ainult nendest jääb väheks, lisaks on vaja toetavaid toitaineid nagu kindlaid süsivesikuid, südametervisele kasulikke rasvu ja palju vett. Kõige kindlamini saavutad oma eesmärgid valgurikka toidu, kindlate toitainete ja õige kalorikoguse kombinatsiooniga, kirjutab Hello Helthy.
Kui oled valmis suveks oma lihased punni ajama, siis võta arvesse neid viite soovitust, kuidas oma toidulauda kohandada.
1. Ära lülita süsivesikuid oma menüüst täielikult välja. Lihaste kasvatamiseks on neid hädasti vaja. Söö süsivesikurikkaid toitusid hommikul, et taastada küte, mis keha öö jooksul ära kasutab. Pärast trenni söö süsivesikuid selleks, et asendada treeningul kaotatud glükogeeni varu. Süsivesikutest saab organism glükoosi, mis stimuleerib insuliini tootmist. See hormoon transpordib aminohapped lihaskudedesse.
Oluline on vahet teha, kust need süsivesikud tulevad. Rafineeritud süsivesikute (mida leiab näiteks saias, valges riisis, makaronides, maiustustes jne) asemel eelista kvaliteetseid süsivesikuid. Vastasel juhul tõuseb veresuhkru tase kiirelt väga kõrgele ja sellele järgneb ka järsk langus. Selle tõttu tunned, et energiat ei ole ja kaob ka tahtmine trenni teha. Rikasta oma toidulauda minimaalselt töödeldud teraviljadega, ubadega, aed- ja puuviljadega. Värsketes viljades on kiudaineid, mineraale ja palju kasulikke toitaineid, mis hoiavad veresuhkrutaset stabiilsena.
2. Söö rohkem südametervisele kasulikke rasvu. Grammis rasvas on 9 kilokalorit. Seda on kaks korda rohkem kui süsivesikutes ja valgus. See aga ei tähenda, et rasvast saadud energiat oleks kaks korda raskem kulutada. Pidades silmas jõutreeningut on rasv kahekordselt tõhus, et pakkuda kehale treeninguks piisavalt energiat. Rasva on vaja ka selleks, et su organism suudaks omandada rasvlahustuvaid vitamiine (A, D, E ja K). Eelista kindlasti nn häid rasvu nagu monoküllastumata, polüküllastumata rasvu ning oomega-3-rasvhappeid.