Kui oled söönud liiga palju töödeldud toitu või liha, võib soolestik igatseda kiudainete järele. Kiudained on seedesüsteemi ladusa toimimise jaoks hädavajalikud – need lisavad väljaheitele mahtu, nii et on hõlpsam roojata.
PROOVI JÄRELE ⟩ See puuvili aitab kiirelt häda number kahele
Enamik inimesi vajab päevas 25–30 grammi kiudaineid. Lisaks kiudainerikastele marjadele tasub ostukorvi lisada ka luuvilju, näiteks aprikoose. 250 grammi aprikoose annab kolm grammi kiudaineid ja vaid 74 kalorit. Kiudainete saamiseks söö kindlasti aprikoosi koos nahaga. Aprikoosid on suurepärane kaaliumi, C-, E- ja A-vitamiini (beetakaroteeni) allikas. Aprikoodid toetavad imeliselt seedimist ja alandavad kolesterooli.
Aprikoosides leidub nii lahustuvaid kui ka lahustumatuid kiudaineid, mis toetavad seedesüsteemi. Lahustumatud kiudained lisavad väljaheitele mahtu ja stimuleerivad soolestikku, samal ajal kui lahustuvad kiudained segunevad veega ja pehmendavad väljaheidet. Kuna aprikoosides on 86 protsenti vett, aitavad need vältida kõhukinnisust.
Ploomide ja ploomimahla puhul on tihti uuritud nende võimet soolestikku stimuleerida ja sarnaselt ploomidele kuuluvad ka aprikoosid luuviljaliste hulka. 2021. aasta uuring näitas, et aprikoosides sisalduvad kiudained ja sorbitool parandavad koos soolestiku mikrobioomi ja seedimist. Sorbitool on suhkrualkohol, mida leidub puuviljades ja kasutatakse sageli ka lahtistina.
Aprikooside lahustuvad kiudained aitavad vähendada ka kolesteroolitaset. Need seovad soolestikus kolesterooli ja takistavad selle imendumist vereringesse, viies kolesterooli kehast välja viia. Lootma jääda ei tasu aga kuivatatud aprikoosidele, sest need võivad kolesterooli tõsta.
Aprikoosides on ka muid kasulikke omadusi. Need võitlevad vabade radikaalide vastu, kaitsevad südant ja vähendavad põletikku.
Aprikoos on imeline lisand sinu toidulauale, sest parandab su seedimist ja kaitseb südant. See väike vili on tõeline tervisepomm, mis hoiab tasakaalus nii soolestiku kui ka kolesteroolitaseme, kirjutab Health Digest.