- Räägime väga ausalt, milliseid kannatusi akne põhjustab.
- Akne ei allu ravile? Põhjus võib olla anorexia nervosa.
- Akne võib viidata väga tõsistele vaimsetele probleemidele ja neid ka põhjustada.
Räägime täiesti ausalt aknest – millest see tuleb, mida teeb ja kuidas sellest lahti saab? Akne pole kaugeltki vaid kosmeetiline probleem – see on väga tõsine haigus, mis võib üle võtta kogu inimese elu! Oma kogemusi jagavad teleajakirjanik Heelia Sillamaa, kes on ise aastaid raske aknega kimpus olnud, aga täna sellest võitu saanud ning psühhiaatria arst-resident Jeva Skarlet, kes heidab valgust psühhodermatoloogiale, mis käsitleb nahamuresid ja vaimseid probleeme koos. Saatejuht Kristina Herodes. Otsime, mis aitaks ja tõesti – leiame ka lahendusi!
«Minu nahaprobleemid on ringiga käinud,» räägib Heelia. «Teismeeas polnud mul üldse nahaprobleeme – no ikka ilus elu! Ja ülikooli viimasel aastal, kus ma ei osanud seda üldse oodata, tekkis näole akne!» Tõsised nahaprobleemid püsisid raseduseni. «Ja ega ma praegugi saa öelda, et mul oleks ideaalne nahk.» Ometi leidis kaunis naine õige mitu asja, mis naha olukorda märgatavalt parandasid.
Heelia Sillama tunnistab, et väga suurt rolli ebakindluse ja stressi tekkes mängivad teiste inimeste kohatud reaktsioonid. «Kord oli mul üks silmarõõm, kes ütles mulle sellise lause, et no ikka pärl: «Heelia, ära selle akne pärast muretse. Eks minulgi ole omad miinused,»» meenutab Heelia täna. «Ma võtsin seda nii südamesse! Sa nimetad aknet, mis ei ole ju seotud minu iseloomuga, minu miinuseks. Sellised asjad jäävad hästi tugevalt meelde ja hinge.»
«Akne on selline haigus, mis mõjutab väga negatiivselt meie elukvaliteeti,» toob välja arst-resident Jeva Skarlet. «Umbes 60 protsendil patsientidest esineb süütunnet, ärevust ja neil on suurem risk depressiooni ja obsessiiv-kompulsiivsete häirete tekkeks.» Tänaseks on teada, et kõrgenenud stressitase põhjustab akne ägenemist. Ning akne omakorda põhjustab stressi. Kuidas sellest nõiaringist välja pääseb?
«Sellega tegeleb uus valdkond meditsiinis – psühhodermatoloogia. Just see käsitleb neid haigusi korraga,» selgitab Skarlet. «See valdkond on küll päris uus, aga juba praeguseks tehtud uuringud kinnitavad, et tasakaalustavad vaimsed praktikad, meditatsioon ja positiivne mõtlemine mõjuvad hästi ka nahale.» Vaadates inimest tervikuna, on ravitulemused tihti parimad ning kõige püsivamad.