Sul on õigus saada abi!
Kui vajad abi, siis tea - ükski mure pole liiga väike, et abi otsida! Toetust vajab nii ohver kui ründaja, sest mõlemad tegelikult kannatavad.
Ohvriabi
Perevägivald ja lähisuhtevägivald
Tugi vägivallast loobumiseks
Eluliin
Emotsionaalse toe telefon
Eesti keeles 655 8088
Vene keeles 655 5688
Kuidas vägivalda ära tunda?
Lähisuhtevägivald vaimses vormis on Eesti kodus tavaline. Peamiselt sellepärast, et me eitame selle olemasolu ja teeme halva mängu juures head nägu. Me ei tunne seda ka ära, kuna mõlemad pooled mängus eelistavad endale (ja teisele) valetada.
Vägivaldne pool ei tunnista seda kunagi. Ta õigustab ennast, süüdistab ohvrit, vähendab tema kannatusi, naeruvääristab teise tundeid või lõpetab jutu. «Siin pole midagi rääkida.» Tema eesmärk on jätkata mustrit, mis kindlustab temale suhtes võimupositsiooni ja üleolekutunde. Vägivaldselt käitub kodus tihti inimene, kel seltskonnas laitmatu reputatsioon. Ta suudab end suurepäraselt valitseda, kogub kõik endasse ja elab kodus välja – seal ta ei vaevu oma oskusi rakendama. Vägivald pole afekt, vaid teadlik valik.
Vägivald pole afekt, vaid teadlik valik.
Ohver ei tunnista tõde samuti. Esiteks on ohver olla suur häbi, inimene võib endale aastaid valetada ja teise käitumist õigustada. Teine põhjus on see, et vägivaldsed maneerid imbuvad suhtesse pea alati hiilivalt. Teine katsetab piire, kui julmi sõnu kasutada saab, ilma et teine lahkuks. Just grammhaaval doseerides jõuame suhtlemiseni, mida kohe täisvõimsusel rakendades ei taluks keegi.
Enamasti on ohver olukorrast teadlikuks saades šokis: appi, ma elan ju nukumajas! Mu elu on hea vaid seni, kui kõik toimub teise tahte kohaselt. Ma pole partner, vaid vahend teise vajaduste rahuldamiseks. Minu enda vajadused - neid pole olemaski. Teine pool ärritub juba siis kui neid üldse mainida, aga et neid rahuldada - ennekuulmatu!
Kuula ära kogu saade, leiad kindlasti veel palju toetavaid mõtteid. Kõik Naistejuttude osad saad tasuta järele kuulata siit.