Pühadeaeg tekitab stressi, sest seame endale ja elule ebarealistlikke ootusi. Ka igasugune teave taustal võimendab ärevust. Sellelt väetiselt võrsub aga väga kergesti pettumus, pinge ja sihitu viha. Abitusetunne, et asjad ei lähe nii, nagu tahaks. Kes on süüdi? Loomulikult kallim!
Advendiaja idüll
Kõmaki! Köögiuks lendab pauguga kinni ja elutoas seisab tulivihane Maria. Käed puusas, nägu lõkendamas. «Kes kuradi idioot maitsestamata jogurti ära sõi?!» Vaikus. Abikaasa Andres ja üheksa-aastane poeg vahetavad pilke. Advendipühapäeva idüll lõhkeb seebimullina.
«Mina,» poetab mees väga vaikselt diivanilt.
Emotsionaalne vägivald on halb diil: ründaja lühiajaline nauding ohvri pikaajaliste kannatuste hinnaga.
«Mis pagana moodi ma karrit teen siis? Kõik on valmis, aga jogurtit pole! Sa oled absoluutselt kõik mul ära rikkunud.»
«Anna andeks kallis, ma ei teadnud.»
«Mis tähendab ei teadnud? Mis õigusega sa käpid külmkapist asju ilma minu käest luba küsimata?»
«Emme,» sekkub poeg. «Ma käin rattaga siva poes, toon sulle uue jogurti.» Tõmbab vastust ootamata jope selga ja kaob. Vähem kui kümne minutiga on ta tagasi, jogurtitops näpus. Kuid tüli see ei lõpeta.
Kodus on vahepeal sõda jätkunud ja selle toonid pole vaiksemaks muutunud.
«Mitte midagi ei võta kapist ilma minu loata! Selge?»
«Olgu peale, kallis. Ma tõesti ei tahtnud...»
«Misasja sa ei tahtnud? Midagi sa ei taha! Ainult diivanil istud. Teeks ise süüa – ei! Läheks trenni – ei! Ehitaks majagi... konutame siin kitsas korteris. Mis mees sa oled?! Mõttetu mees! Midagi sul ei õnnestu. Ainult üks jama jama otsa. Ühtegi päeva ei lase mul elada nii, et ma ei peaks su peale vihastama. Jälle sa rikkusid mul tuju ära!»