Paljud jooksufännid on kogenud omal nahal, et hoolimata aukartustäratavalt pikkadest jooksudistantsidest ei ole treeningu mõju välimuses näha. Kui tippsportlased näevad loomulikult vägagi treenitud ja saledad välja, võib asjatundmatu algaja pikki vahemaid joostes kaalust isegi juurde võtta, kirjutab Science of Us.
Pikamaajooksjate kaaluprobleemide välja selgitamiseks viis Mary Kennedy läbi väikese uuringu, milles osales 64 jooksjat. Osalejaid kaaluti enne maratoniks ettevalmistavat treeningprogrammi ja pärast selle läbimist. Umbes 11 protsenti jooksjatest võttis tõepoolest alla, aga sama paljud võtsid hoopis juurde. Kusjuures 86 protsenti viimastest olid naised. Ülejäänute 78 protsendi jooksjate kehakaal püsis samasugusena kogu kolme kuu vältel, kuigi kõik osalejad jooksid neli korda nädalas.
Samale tulemusele jõuti juba 1989. aastal Taanis tehtud uurimusega, milles treeniti 18 kuuga istuva eluviisiga inimestest maratonijooksjad. Katsejänesteks oli 18 meest ja 9 naist. Võistluspäevaks võtsid mehed keskmiselt alla 2 kilo, naiste kehakoostis ei muutunud aga üldse.
«Mõte, et võtad maratonist osa ja kilod hakkavad kolinal kukkuma, ei ole realistlik,» sõnas Kennedy, kes oma kolleegiga teeb tihti kurba nalja: «Alguses treenid maratoniks, pärast võtad ette toitumisplaani.»
Paraku pole lootust, et maratoniks treenimise ajal lisandunud kehakaal võiks tulla suurenenud lihasmassi arvelt. Kaalutõusu või -seisaku põhjus peitub hoopis psühholoogias, mitte füsioloogias, sest paljud ei anna endale aru, mis on treeningu peamine eesmärk. Näiteks on uuringud välja selgitanud, et suurem osa inimestest usub, et teeb rohkem trenni kui ta seda tegelikult teeb.