Päevatoimetaja:
Ele Kalda
Saada vihje

PROOVI JÄRELE Just nii palju tuleb kõndida, et saaksid kosutavat und nautida

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Magama peab iga päev, sellest ei saa üle ega ümber. See on vajalik nii meie vaimse kui ka füüsilise tervise jaoks. Kuidas võtta igast unetunnist viimast, nii et meie elukvaliteet oleks võimalikult hea?

Lihtne viis sügavama une ja kiirema uinumise jaoks on lisada õhtusse 30–60-minutiline jalutuskäik umbes tund pärast päeva viimast söögikorda. See on suurepärane võimalus, et mõtiskleda natuke oma päeva üle või jalutada lemmikloomaga. Jalutuskäik peaks olema rahulik ja mõõdukas – mitte liiga intensiivne, kuna liigne füüsiline koormus ergutab närvisüsteemi ja sobib paremini hommikusse või päevaaega. Ideaalis võiks jalutuskäik lõppeda umbes 45 minutit enne magamaminekut, nii et sulle jääb veel aega õhturutiiniks.

Jalutamine, sõltumata kellaajast, toetab seedimist, vereringet, immuunsüsteemi ja südame-veresoonkonna tervist – kõik need tegurid mõjutavad positiivselt ka und. Kuid õhtused jalutuskäigud pakuvad lisakasu: need aitavad kehal toota melatoniini – hormooni, mis reguleerib une-ärkveloleku tsüklit ja aitab kiiremini uinuda. Kuna melatoniini tootmine aktiveerub loodusliku valguse vähenemisel, toetab hämarikus või pimeduses jalutamine seda protsessi.

Kui õhtune jalutuskäik ei ole võimalik, saab unekvaliteeti parandada ka tegevustega siseruumides. Selleks tee tuba hämaramaks, lülita välja ekraanid ja tee lihtsaid võimlemisharjutusi, näiteks venitusi. Keskendu ka vaimsele lõõgastumisele – mõtiskle möödunud päeva üle või praktiseeri tänulikkust.

Nagu iga harjumuse puhul, on tulemused individuaalsed, kuid juba esimesel õhtul võib märgata positiivset muutust. Mida järjepidevam oled, seda suurem on mõju – parema une nimel tasub see väike samm astuda, kirjutab EatThis.

Tagasi üles