Skip to footer
Päevatoimetaja:
Ele Kalda
Saada vihje

PILK PEALE Niimoodi annab keha märku, et sul on vaja ennast rohkem liigutada

Artikli foto

Liikuma ei pea üksnes trenni pärast, vaid see on ka üleüldise heaolu jaoks hädavajalik. Uuringud näitavad, et regulaarne trenn mõjub hästi luudele ja lihastele. Lisaks võib väike jalutuskäik või sörkjooks pekile tuule alla teha ja tuju parandada. Seega ei tohiks tulla üllatusena, et terve päeva töölaua taga ja hiljem kodus diivanil istumine kahjustab tervist. Allpool on kirjas märgid, et keha üritab sulle märku anda: tõuse püsti ja liigu!

Sa võtad kaalus juurde

Oluline! See punkt ei kehti inimeste kohta, kellel on vaja kaalus juurde võtta.

Üks levinumaid hoiatusmärke, et sa vajad enda liigutamist, on see, kui number kaalul üha tõuseb ja tõuseb. Kui riided istuvad aina tihedamalt ümber ja kaalunumber rühib jõudsalt ülespoole, võib see olla märk, et sa ei liigu piisavalt.

Lihased kaovad

Kui sa ei liiguta ennast, hakkavad lihased kaduma, mistõttu sa oled nõrgem ja sul ongi raskem liikuda. Lisa päeva väikseid pause, et natuke füüsilisi harjutusi teha. Lõppude lõpuks on lihased nagu nooruse allikas.

Liigesed on kanged

Kui istuda pikka aega arvuti taga küürus või diivanil, muutuvad liigesed valusaks ja kangeks. Tee vahepeal venitusi – need mõjuvad liigestele hästi ja teevad sind painduvamaks.

Vereringe on halb

Liiga kaua ühes asendis istudes verevool halveneb, mistõttu käed-jalad külmetavad ning jalad lähevad tursesse. Kui vereringe aeglustub liigse istumise tõttu, jääb veri jalgadesse, mis oluliselt vähendab üldist verevoolu. See puudutab eriti närvivaluga inimesi, kuna normaalsest verevoolust saadav hapnik ja toitained vähenevad.

Energiat napib

Kas tunned end väsinuna ja loiuna sageli? See on tihti märk, et peaks üles tõusma ja liikuma natuke. Alusta või lõpeta tööpäev kiire jalutuskäigu või sörgiga. Või sea äratus pisut varasemaks ja võimle hommikul.

Meeleolu kõigub

Trenn vabastab endorfiine, mis parandavad meeleolu ning vähendavad ärevust ja depressiooni. Tegelikult näitavad uuringud, et meeleolumuutused ja depressiivsed sümptomid võivad olla ka füüsilise tegevusetuse (koos energiapuuduse ja uneprobleemidega) tagajärg.

Magad kehvasti

Järjepidev trennirutiin soodustab rahulikumat und. See reguleerib unemustreid ja parandab une kvaliteeti.

Seedimine jukerdab

Vähene liikumine aeglustab seedimist, mistõttu võid kogeda puhitust, kõhukinnisust ja muid seedetrakti probleeme. Trennil on ainevahetusele oluline mõju. Uuringute järgi vähendab regulaarne kehaline aktiivsus rasvumise tõenäosust ning mõjub hästi rasvumisega seotud metaboolsetele tüsistustele ja haigustele, nagu teise tüübi diabeet ja rasvmaksahaigus.

Rüht kannatab

Istuv eluviis mõjub kehahoiakule halvasti. Terve päeva küürus istumine tekitab kehva rühi, seljavalu ja lihasteprobleeme.

Suurem krooniliste haiguste risk

Viimane märk, et vajad rohkem liikumist, on suurenenud krooniliste haiguste risk. Vähene füüsiline aktiivsus on seotud suurema riskiga haigestuda südamehaigustesse, diabeeti ja vähki, vahendab EatThis.

Kommentaarid
Tagasi üles