- Mürgine ja ära kasutav partner on tavaliselt väga hea manipulaator.
- Mürgises või ebaterves suhtes olija ei mõista ja näe tihti seda, mis tegelikult toimub.
- Ettevaatust! Nartsissistlike joontega inimesi on meie hulgas päris palju.
Eestlaste suhted on sageli külmad ja kehvad. Milles siis asi? Mehed ei räägi ja kardavad tundeid? Naised lobisevad liialt ja tõmbavad ringi? Ükski klišee pole tõsi ja keegi pole süüdi! Inimesed lihtsalt ei oska õnnelikke suhteid luua.
Eeva-Liisa Vahtra otsis oma elule sügavat tähendust ja leidis just selle: «Tahan pühenduda terapeudina teadlikkuse toomisele paarisuhetes ja sellele, kuidas läbi paarisuhete terveneda ning seeläbi luua teadlikumaid suhteid.» Kuid teekond selleni käis läbi karmide katsumuste. Naine teab isiklikust kogemusest, milline on mürgine suhe ja kui hävitav on kooselu nartsissistliku partnerig. Ta jagab väga avameelselt oma lugu.
Millest said aru, et just suhted on teema, millega tahad tegeleda?
Elu näitab, aga tal on selleks üsna huvitav viis. Varem ma lõbutsesin ja võtsin elu kergemalt. Siis alustasin terapeudiõpinguid transpersonaalne psühholoogia koolis «Teadlik mina» ja mis juhtus – tõeline koolitus hakkas pihta ka elu mõttes!
Elu hakkas mu teele saatma romantilisi suhteid, millest üks oli karmim kui teine! Praegu tagasi vaadates näen seda kui kingitust. Tol hetkel, läbides raskeid õppetunde, oli see ikka traagika. Sain tohutu praktika, mis inimsuhetes töötab ja mis kohe üldse ei tööta. Õppisin tundma enda ja teise lapsepõlvehaavu ja sain selle läbi aru, kuidas pusletükid kokku panna. Mis tegelikult suhtes toimub? Mida see tähendab? Mis on selle mõte? Minu selgus tuli läbi valusa kogemuse. No see, mis mulle osaks sai, oli tõeline karmide suhteõppetundide kiirtee.
Milline on mürgine ja õnnetu suhe?
Sain oma kogemusest teada, mida tähendab emotsionaalne väärkohtlemine. Seda ei tunta ära! Inimesed on mürgistes suhetes, mis neid lõhuvad, ja valetavad endale – see ongi ok, suhted ongi sellised. Ei ole! Kui meie tunded ja emotsioonid on alla surutud, kritiseeritud, neid ei võeta vastu, siis pole see suhe terve. Sisimas me teame ja tunneme, kui mingi vajadus on rahuldamata, aga me ei oska seda ise tähele panna ja veelgi vähem välja öelda. Me hakkame ka ise end alla suruma.