Kui see on olemas, tundub see loomulik. Kui mitte, annaks me mida iganes, et seda tagasi saada! Räägime vabadusest. Vaatleme näitena ajupesu eesmärgil loodud valede kogumit, mis Eestis kiirelt kanda kinnitas. «Ja nüüd avalikustati uurimus, et see kõik on vale! Venelased lihtsalt proovisid, kui hästi on tänapäevaste vahenditega võimalik propagandat teha,» räägib saatekülaline Lenno Vaitovski. See peaks meid väga murelikuks muutma. Kui me laseme kellelgi teisel enda eest mõelda, siis anname ära ka oma vabaduse.
Head taasiseseisvumispäeva, armsad inimesed Eestis! Meil on küllaga, mille üle rõõmustada. Vabaduse väärtuslikkus on tänases maailmas selgelt esile tõusnud ja näiteid pole vaja kaugelt otsida. Mida vabaduse all mõista? «Eesti keeles on meil üks sõna – vabadus –, inglise keeles on vabadusel kaks tähendust. Liberty ja freedom. Esimene vabadus on saavutatud pigem sellega, et on kokku lepitud mingid piirid ja reeglid, ning teine suurem ja üldisem kontseptsioon,» mõtiskleb Lenno Vaitovski.
Kus siis, kui üldse, asuvad vabaduse mõistlikud piirid? Seal, kus me ei kahjusta teiste vabadusi. Ideaalis võiks inimese vabadused olla kooskõlas tema arenguga – oskusega teistega arvestada, olla empaatiline, näha suurt pilti. Võimega vastutada.
Eristatakse positiivset ja negatiivset vabadust. «Negatiivne vabadus on passiivne,» selgitab Lenno. «Sul on vabadus teha, aga sa ei teegi midagi, sa ei kasuta seda. Positiivne vabadus kasutab võimalusi ära eneseteostuseks. Oluline on neil kahel vahet teha.» Võime realiseerida oma vabadus algab aga otsusest võtta täielik vastutus enda elu eest enda peale. Vaid sellele, kes kannab vastutust, kuulub ka vabadus. Kuni sa usud, et süüdi on keegi teine, maailm on sulle midagi võlgu, ja väljendad valju häälega oma rahulolematust, ei olegi sa tegelikult vaba. See, kes peaks inimese silmis tema probleemid lahendama, olgu see riik, elukaaslane või keegi kolmas, kontrollib ka tema vabadust. Ühe mündi kaks poolt.