Ukraina sõda raputas šokina läänemaailma üles heauskse soovmõtlemise unest. Seni taheti uskuda, et Venemaaga saab läbi rääkida nagu demokraatliku riigiga. Et kehtivad kokkulepped, tõde ja moraal.
Sofi Oksanen oli üks väheseid, kes prohvetina Venemaa reaalsust kuulutas: «Venemaal kehtib täna täpselt sama vägivallale, hirmule ja lausvalele ehitatud totalitaarne kord, mis nõukogude ajal. Nad pole pidanud oma kuritegude eest kunagi vastutust võtma, mis teeb võimalikuks neid jätkata.»
Teie hoiatasite maailma Venemaa režiimi süstemaatilise valetamise, infosõja ja sõjalise agressiooni eest aastaid. Miks lääs ei suutnud seda uskuda?
Ma küsin seda sama endalt iga päev! Me nägime, mida see diktaator järjekindlalt teeb ja ikka valitses soovmõtlemine – äkki ma ärkan üles ja see halb unenägu on kadunud. Seda ei juhtu! Sama naiivne on usk, et vabanedes Putinist oleks kõik taas normaalne. Putin on küll diktaator ja türann, kuid masinavärk, millele ta toetub, pole ainult tema ehitatud. Ühe figuuri eemaldamine ei muuda Venemaal valitsevat võimustruktuuri ning selle kontrolli all olevat inforuumi ja haridussüsteemi. Inimesed läänes ei jälgi seda saasta, mida Vene ringhääling edastab. Olnuks nad jälginud, polnuks ka sellist naiivsust ja põhjendamatut optimismi Venemaa plaanide suhtes.
Venemaal on aastakümneid õhutatud lääneriikide vastast viha ja külvanud alavääristavat suhtumist Ukrainasse. Seda mõju üleöö ära ei võta! Ma ei ütle, et see on võimatu, aga see on väga pikk teekond. Mina ei usu, et meie põlvkonnal oleks võimalik näha demokraatlikku Venemaad. Kui hästi läheb, siis ehk kolmas- neljas põlvkond peale meid. Ja venelased peavad seda muutust ise soovima, ise seda rasket tööd väärtushinnangutega tegema. Keegi ei saa neid selleks sundida. Kui selline muutus on võimalik, on see ühtlasi Vene Föderatsiooni lõpp. Kogu see riik tugineb vägivallale ja sõjale.