Millistest toiduainetest küüntele jõudu ammutada, kuidas ohutult kodust maniküüri teha ning paljust muust, mis seotud küünte tervisega, räägib meile Nail Passion küünehooldustoodete e-poe looja ja aastatepikkuse kogemusega küünetehnik Deivia Viira.
Millised vitamiinid või tooted annavad küüntele enim jõudu?
Küüntele olulised vitamiinid on A-, B, E-, C- ja D-vitamiin. Lisaks vitamiinidele on kätele ja küüntele vajalikud ka mineraalained – kaltsium, jood, räni, raud, väävel, tsink.
- Kaltsium mõjutab küüneehitust ja annab küünele tugevuse, seda leidub piimas, piimatoodetes, kalas.
- Jood soodustab küünte kasvu. Seda leidub mereveekalades, spinatis.
- Räni mõjutab küünte koostist, leida võib seda kapsast, sibulast, küüslaugust, kurgist, täisteraleivast.
- Raud kaitseb aneemia eest ja omab olulist osa kudede hapnikuvarustuses. Leidub rosinates, maksas, munakollases, kuivatatud aprikoosides, spinatis, lihas.
- Väävel on tähtis küünte koostises, mõjutab küüne ehitust. Leidub kapsas, sibulas, kurgis, munavalges, pähklites, rukkis, kaeras.
- Tsink kaitseb küünt valgetäpilisuse eest. Leidub juurviljades, köögiviljades.
Kuidas tunda ära, et küüned ei ole elujõulised ning terved?
Terved küüned on elastsed, tugevad, pind sile ja läikiv, kuid küüntehaigusi ja -probleeme on väga palju. Küünte ebatasasusi võivad põhjustada ka stress, vaimne pinge ja kroonilised haigused.
Levinuim probleem on kihilised ja kergesti murduvad küüned – põhjuseks võib olla vitamiinide ja mineraalide üldine puudus organismis (eriti kaltsiumi, A- ja D-vitamiini või raua nappus).
Kui küüs ei saa vereringe kaudu piisavalt toitaineid, hakkab ta lõhenema. Lõhenemise suuremaid süüdlasi on just räni ja valkainete puudus. Piki- ja põikivaod küüntes tekivad kõige sagedamini mineraalainete, peamiselt tsingi ja magneesiumi nappusest. Samuti võivad pikki vagusid küüntel põhjustada nihked hormonaalses tasakaalus.