N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuidas mõjutab menstruatsioon kehakaalu?

Naine
Facebook
Comments
Foto: Vida Press

Kehakaalu langetamine või säilitamine sõltub iga inimese eripäradest, kuid oluline tegur seejuures on ka sugu. Hormoonikõikumised mõjutavad naist iga kuu nii füüsiliselt kui emotsionaalselt ja teevad kaaluga tegelemise veelgi raskemaks.

PMS ehk premenstruaalne sündroom on «päevadele» eelnev sümptomite kogum, mida kogeb umbes 40 protsenti naistest, kirjutab Hello Healthy. PMS-i füüsiliste sümptomite alal kuuluvad näiteks kurnatus, puhitused, käte ja jalgade tursumine, tundlikkus ja iiveldus. Psühholoogiliste sümptomite alla käivad suurem söögiisu magusate ja soolaste toitude järele, depressioon, ärritus, tujukõikumised, ärevus, soov üksi olla ja unehäired. 

Naise menstruaaltsüklit juhivad hormonaalsed muutused. Vahetult enne «päevi» tõuseb progesterooni tase, mille tõttu võivad tekkida kõhupuhitused, tundlikkus ja tursumine. Progesterooniga koos vallandub ka rohkem aldosterooni, mis paneb neere rohkem vett ja naatriumi kinni hoidma. See on ka põhjus, miks võid tunda end menstruatsioonile eelnevad ajal eriti suure ja kohmakana. Paljud naised võtavad seetõttu vee arvelt pisut kaalus juurde.

Samal ajal langeb oluliselt östrogeeni tase, mis muidu enne ovulatsiooni järsult tõuseb. Östrogeeni langus selgitab, miks nädal või mõni päev ennemenstruatsiooni tekib kontrollimatu isu rämpstoidu järele, tuju läheb ära ja süda hakkab läikima. 

Hormonaalsed muutused on vajalikud selleks, et naise keha lapsekandmiseks ette valmistada. Paraku võivad sellega kaasneda sümptomid, mis teevad argielu oluliselt ebamugavamaks. Kui palju täpsemalt, sõltub individuaalsetest eripäradest. Arusaadavalt võib menstruatsiooniaegne kaalutõus teha meele eriti mõruks neil, kes on oma figuuri parandamise nimel palju vaeva näinud ja juba ka häid tulemusi saavutanud. 

Selleks, et pingutused järgmisel kuul vältimatu katsumuse ajal luhta ei läheks, võid proovida mõnd nippi, kuidas PMS-iga paremini hakkama saada.

  1. Võta rahulikult ja jätka treeningutega. «Päevade» ajal võid tunda senisest suuremat kiusatust koju jääda ja end teki sisse kerra tõmmata. Tegelikult on mõõdukas trenn väga tõhus abimees, mis aitab leevendada halba tuju ja annab jõudu juurde. Kui kõhuvalu on selleks liiga tugev, võiksid proovida meditatsiooni ja kontrollitud hingamist umbes 15-20 minutit kaks korda päevas. 
  2. Jälgi, kuidas mõjutab su enesetunnet kohvi joomine. PMS-i sümptomeid tundes võiksid piirata kofeiini tarbimist ja vaadata, kas hakkab parem. Sõltuvalt sinu organismist võib kofeiini kogus enesetunnet kas parandada või halvendada. Mõni naine tunneb, et kohvi joomine peletab menstruatsiooniaegset väsimust ja aitab vett väljutada, samas teistel teeb see sümptomid hoopis tugevamaks. Muud ei jää üle, kui tuleb katsetada.
  3. Suupisteid valides jälgi nende toitainesisaldust. Kuigi süda ihkab sel ajal ehk rohkem šokolaadi, ütleb aju, et sul oleks vaja midagi tõhusat, mis sisaldaks kaltsiumi, D-vitamiini, B6-vitamiini ja magneesiumi. Kui suudad, siis ole oma isudest üle ja söö hoopis jogurtit, müslit, pähkleid, juustu ja lõhet.
  4. Ära lase teistel end mõjutada. Uuringud on näidanud, et premenstruaalne sündroom suurendab naistes ebakindlust, teeb oma keha suhtes eneseteadlikumaks ja kallutab mõtlema, et kõik teised näitavad näpuga. Teisisõnu ei ole su taju päris selge ja võid endale ette kujutada, et teised on sinu suhtes kriitilisemad, kui nad seda tegelikult on. Seetõttu heidad oma välimust ka ise endale rohkem ette. Kui sa oled sellest mõjust teadlikum, suudad ehk sellest paremini üle olla ja endale rohkem andeks anda. 
  5. Jälgi oma kaalu nädalate kaupa. Isegi kui sa ei koge premenstruaalse sündroomi sümptomeid eriti tugevalt, võivad «päevad» sellest hoolimata su kaalu tõsta. Kui sa ei pane muutusi oma kehas tähele, võib menstruatsiooni tõttu juurde tulla 2-4 kilo iga kuu. Regulaarne kaalumine aitab neid muutusi paremini märgata.
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles