Lõputult ei saa kortsude tekkimist edasi lükata, kuid teatud määrani on see siiski võimalik. Good Housekeeping nimetab terve rea elustiilivalikuid, mis kahjustavad nahka või teevad selle välimuse kiiremini vanaks.
30 üllatavat asja, mis rikuvad su nahka
Kloorivesi
Pärast basseinis ujumist tuleb end pesta hoolsamalt kui muidu. Isegi pärast duši all käimist võib nahapinnale jääda kloori, mis võib reageerida teatud paiksete ravimite, nahapuhastusvahendite ja kehakreemidega. Pärast ujumist pese oma keha eriti vahutava seebiga, et kindlasti puhtaks saada.
Meigiga magamine
Meigiga magama jäämise tagajärjel võivad poorid ummistuda ja soodustada bakteriaalsete infektsioonide teket. Lisaks määrib meik voodipesu ning see mõjutab su naha seisukorda ka hiljem, kui samade linade vahele tuttu poed. Hoia meigieemalduslappe oma öökapil, et sul ei õnnestuks meigi eemaldamist unustada.
Kohvi joomine
Sage kohvi joomine võimendab kortsude teket ja kuivatab nahka. Niisuta oma nahka rohke vee joomisega. Kui tavalise vee joomine on sinu meelest igav, pigista veeklaasi pisut sidrunit või apelsini.
Vistrike pigistamine
Räpaste näppudega punne pigistades lükkad mustuse vaid sügavamale naha sisse, mis tekitab põletikulisi vistrikke juurde.
Toidukordade vahele jätmine
Ebaregulaarne toitumine ehk toidukordade vahele jätmine kiirendab naha vananemist. Kui tahad naha tervist hoida, söö apelsine, pähkleid, avokaadot ja maguskartulit.
Pikk ja kuum dušš
Talvisel ajal on kuuma duši all käimine eriti mõnus, aga kahjuks nahale ka eriti kahjulik, sest viib sellest niiskuse välja. Kui märkad pestes, et nahk muutub punakaks ja hakkab sügelema, on aeg vee alt välja tulla.
Erinevate kosmeetikatoodete proovimine
Et hullemat ära hoida, testi uut toodet alati väikesel nahalaigul. Eelistatult võiks see olla käel, et näol ei tekiks ootamatut allergilist reaktsiooni.
Liiga vähese vee joomine
Joo piisavalt vett, et hoida oma nooruslikku välimust ja naha kaunist kuma. Kui jood liiga vähe vett, tõmbub nahk krimpsu.
Lobised palju telefoniga
Kui sul on kombeks tundide kaupa telefoniga rääkida, oled ehk märganud, et meelekohale ja lõuajoonele on tekkinud tavapärasest rohkem vistrikke. Nn telefoniakne peamine põhjus on räpane telefon.
Juuksehooldusvahendid näonahal
Kui pihustad pähe juukselakki, hoia midagi oma näo ees, et nahka kaitsta. Hoolitse ka selle eest, et trenni tehes oleks juuksed näost eemal, muidu satub jooksehooldustoode koos higiga ikka näkku.
Räpased päikeseprillid
Nii nagu puhastad tavalisi prille, tuleb puhastada ka päikeseprille. Prillidele kogunevad bakterid satuvad ninale, põhjustades pooride ummistumist ja nahaärritust.
Jojo-dieeditamine
Kui kaal kõigub pidevalt üles ja alla, kannatab selle alla ka nahk, mis venib ja kaotab prinkust.
Vähene uni
Kui sa ei maga öösel piisavalt kaua (umbes 8 tundi), siis ei jõua ka nahk taastuda ja tekib vedelikupuudus. Pideva unepuuduse tagajärjel muutub nahk tuhmiks ja võivad tekkida vistrikud.
Liigne sool
Liigne soola tarbimine kuivatab nahka. Piira soola söömist ja niisuta nahka korraliku näokreemiga.
Silmade kissitamine
Millal sa viimati silmaarstil käisid? Kui märkad, et pead nägemiseks pingutama ja silmi kissitama, tuleks ehk nägemist kontrollida, sest kissitamise tagajärjel tekivad silma ümber kortsud kiiremini.
Tihe vahatamine
Esimeste karvakeste ilmnemisel ei tasu kohe uuesti kosmeetiku juurde tormata. Liiga sagedase vahatamise tagajärjel saab nahapind liiga ja sellele võivad tekkida väikesed kühmud. Pane tähele, et vahatamiste vahel oleks vähemalt kolm nädalat, eriti tundlikes piirkondades.
Unustad huuled
Huultel on 3-5 rakulist kihti, ära unusta nende eest hoolt kanda. Kui sul on sagedasti kuivanud ja lõhenevad huuled, võid olla kindel, et need ka vananevad kiiremini. Vali huulepalsam või –võie, milles on vaseliini, dimetikooni ja glütseriini.
Räpane padjapüür
Öösel on nahal võimalus puhata ja surnud naharakkudest lahti saada. Aja jooksul koguneb neid ja muud mustust padjapüürile omajagu, mis tähendab, et tekib võimas bakterite kasulava. Selleks, et naha tervise eest hoolitseda, vaheta padjapüüri vähemalt iga kahe nädala järel.
Liiga sage koorimine
Naha ülekoorimine eemaldab sellest loomuliku rasu, mida on vaja, et säiliks kaunis kuma. Ära koori näonahka tihemini kui kord nädalas.
Kulmu kortsutamine
Pidev näoilmete vaheldumine ja kulmu kortsutamine väsitavad nahka ja tekitavad kortse.
Stress
Stress võib mõjuda su nahale laastavalt. See võib põhjustada punetusi, lööbeid, värvitust ja joonte süvenemist nahas. Kui vähegi võimalik, proovi vältida stressiallikaid oma elus ja tegele selliste asjadega, mida tõeliselt naudid.
Suhkur
Kui tarbid väga palju suhkrut, kahjustab see nahas olevat kollageeni ja nahk hakkab vajuma. Võitle magusaisu vastu näiteks ananassi ja mangoga.
Vähene liikumine
Trenn paneb vere käima ja annab hea jume. Lisaks aitab see kehal higistamise teel toksiine väljutada ja aitab nahal uueneda. Regulaarset trenni tegemata võid märgata vananemisilmingute kiirenemist.
Unustad suvel autos oma käe
Paljud ei tule selle peale, et kui suvel sõita palju autoga, tuleks panna vasakule käele kaks korda rohkem päikesekaitsekreemi. Sama kehtib parema käega, kui istud palju kõrvalistmel.
Alkohol
Igasuguse alkoholi joomine viib nahast niiskuse, mille tulemuseks on kuiv ja kergesti ärrituv nahk.
Sage saunas käimine
Ära käi saunas liiga tihti, sest pikema aja jooksul tihe saunatamine häirib nahas kollageeni tootmist, mille järel kaotab nahk elastsust.
Konditsioneer
Jahe konditsioneeriõhk kuivatab nahka, aga seda saab vältida, kui jälgid, et õhk oleks ka piisavalt niiske.
Passiivne suitsetamine
Isegi kui sa ise ei suitseta, mõjutab su naha tervist ikkagi see, kui oled suitsuhaisu sees. Väldi suitsetajate seltskonda, et hoida oma nahka.
Raske jumestus
Nädalas võiks olla vähemalt paar meigivaba päeva, et anda näonahale meigist puhkust.
Tihe kulmude kitkumine
Ülekitkumine võib mõjuda nahale väga kahjustavalt. Enne kitkumist puhasta alati pintsetid antibakteriaalse seebiga. Seejärel valmista nahk kuuma räti abil ette, et avada poorid. Pärast kitkumist rahusta nahka aaloegeeliga, et vältida karvade sisse kasvamist.