Kohv on paljude jaoks asendamatu osa igapäevaelust – see annab energiat ja pakub naudingut. Kuid kas oled kunagi mõelnud, et võid juua kohvi valel ajal? Mõned eksperdid viitavad, et esimene joodud kohvitass võib palju mõjutada selle toimet sinu kehale ja vaimule.
Kas jood kohvi valel ajal? Eksperdid hoiatavad hommikuste harjumuste eest
Enamik inimesi haarab hommikul esimese asjana kohvitassi, olgu siis kodus, tööl või teel olles. Siiski hoiatab dieedi- ja liikumisspetsialist Natalie Olsen, et kohvi joomine kohe pärast ärkamist võib vähendada selle ergutavat mõju, vahendab Unilad.
Põhjuseks on hormoon kortisool, mis aitab kehal ärgata ja keskenduda, reguleerides samal ajal ainevahetust ja vererõhku. Kortisooli tase on kõige kõrgem 30 kuni 45 minutit pärast ärkamist ja hakkab seejärel langema. Olsen selgitab: «Parim aeg kohvi joomiseks on keskhommikul, kui kortisooli tase on juba veidi langenud. Näiteks kui sa ärkad kell 6.30, sobib kohvi joomiseks ideaalselt vahemik 9.30–11.30.»
Seega, kui jood oma esimese kohvi kohe pärast ärkamist, ei pruugi see anda sulle maksimaalset energialaengut. Kuid samas märgib Olsen, et seni ei ole teaduslikud uuringud selgelt tõestanud, et hilisem kohvi joomine on alati tõhusam.
Kas kohvist loobumine võiks olla hea mõte?
Kui kohvi joomise ajastus sind ei sega, tasub mõelda ka sellele, kas kohvist loobumine võiks su tervisele kasulik olla. Uuringud viitavad, et kuigi kohvi vähendamise algus võib olla keeruline – näiteks võib esineda väsimust ja peavalusid –, on pikaajalised mõjud sageli positiivsed.
Kohvist loobumine võib aidata ärevust vähendada, kuna väiksem kofeiinikogus tähendab ka vähem stressihormoonide vallandumist. Samuti võib sellest kasu olla une kvaliteedile – mida vähem keha kofeiini vajab, seda lihtsam on öösel rahulikult magada.