- Töönarkomaania algab hiilivalt, võid selle all kannatada ka nii, et ise aru ei saa.
- Kindel märk – vaba hetke eelistad sisustada tööga. See võib olla ka tööle mõtlemine.
- Tööle muu elu ohvriks tuues taandareneme inimesena, kaotame tervise, suhted, sõbrad ja elu.
«Mul pole aega, ma teen nii tohutult palju tööd!» Inimest, kes nii ütleb, vaadatakse tunnustava pilguga. See on suur viga. Töönarkomaania on haigus nagu iga teine – see rikub ära su elu, röövib tervise ning võib lõppeda surmaga. Töönarkomaan pole «keegi kuskil, kes muud ei teegi». Oo ei – ohtlik seis algab pihta palju varem. Juba sellest hetkest, mil avastad – mul pole enam energiat, et tööst rõõmu tunda. Kuula, see on tähtis teema!
Stuudios räägivad ülimalt avameelselt ületöötamise karmist reaalsusest ja kõrgest hinnast Lenno Vaitovski, Ketlin Kruse ja Kristina Herodes.
Töönarkomaania – ma tean hästi, kuidas see käib! Kui elu eksimuste eest antaks ordeneid, siis mu rind oleks neist kummis ja kirju. Kuid ületöötamisega kaasas käiv eduelamus on ajutine. Hind, mida selle eest maksad, on palju suurem mis tahes boonusest. Kas töötamine tõesti on seda väärt, et oma elu ohvriks tuua? Loomulikult mitte! Kõik me jõuame selle taipamiseni varem või hiljem. Traagika on aga selles, et enamik taipab siis, kui on juba hilja. Kui tervis ja vaimne tervis on pöördumatult kahju saanud. Töine masinavärk sülitab su välja nagu tühjaks pigistatud sidruni ja võtab uue, värske sidruni.
Töönarkomaania – millest seda ära tunda?
Töösõltuvus algab vargsi, mitte keegi ei pane seda algfaasis tähele. Enamikule tundub, et töönarkomaania on midagi ekstreemset, minuga on veel kõik ok. Aga kas ikka on? Vaata tõele otsa:
- Samastad end oma tööga – minu identiteet ongi minu töö. See pole kunagi nii!
- Kui sa teed tööd, mida armastad, aga sul ei jää enam jõudu rõõmustamiseks. Järelikult teed seda liiga palju, koormus ületab sinu võimetega sobiva tempo.
- Vabal hetkel eelistad tegeleda tööga, muud huvid ja hobid on tagaplaanile jäänud. Sisemaailm on unarusse jäänud.
Sinu sõpruskonna moodustavad kolleegid. Muu sõpradering on ununenud. Võimalik, et oled unustanud siira suhtlemise ilu, seegi on vaid osa tööst.
- Sul on raske uinuda, kuna töömõtted pommitavad pidevalt peas.
- Sul on raske lugeda oma keha sõnumeid – näiteks sa ei märka väsimust, kuna ei luba endal kunagi väsinud olla.
- Pingeid maandad alkoholi või muu tuimestava vahendiga, sest nii kiire on!
- Oled tööhasardis toonud ohvriks eluterve armastuse iseenda vastu. Oled harjunud end tagant piitsutama – eemärk on tähtsam kui sina ise!