Ettevaatust, paljud tavalised hoiakud, mida seostatakse tubliduse ja eduga, teevad meid tegelikult haigeks. Aga kuidas siis mõelda, elada ja töötada nii, et püsiksime terved? See polegi nii raske, aga vaated ja väärtushinnangud tasuks ümber hinnata. Nõu annab holistilise regressiooni terapeut Monica Vood, saatejuht Kristina Herodes.
«Ma tahan tubli olla!», «Ma teen rohkem kui teised, et kiita saada», «Tunnen, et pean ennast kogu aeg tõestama» – need on väga tavalised mõtted. Automaatsed mõtted, mida kiidetakse. Kui me tõstaks pea ja vaataks, kuhu sellised hoiakud välja viivad, me enam nii ei mõtleks. Miks me teeme ise endale kahju? Sellepärast, et põhjuse ja tagajärje vahel on pikk teekond. Ometi on teada, kuhu sellised eluvaated välja viivad. Õnne, armastust ja head tervist selles sihtpunktis ei leidu. Niisiis muudame kurssi!
Miks me haigeks jääme?
Elame parima äranägemise järgi, saavutame eesmärke ja ikka koperdame tublide tööinimestena lõksudesse, mis tervisele kalliks maksma lähevad. Mis on kõige tavalisemad asjad, mis meid haigeks teevad? «Me kiirustame ja me mõtleme negatiivseid mõtteid,» selgitab holistiline terapeut Monica Vood. «Igal inimesel on oma kell ja oma tempo, mis tuleb üles leida. Kui me võtame kellegi teise tempo endale eesmärgiks, siis me jääme haigeks.»
Pole mingit vajadust teha kõiki neid asju, mida «peab» – eemalt on kerge saada pettekujutelma, et kõik teised on superinimesed. Ainult mina ei jõua! See on alati illusioon, see pole tõsi. Ja sel pole ka tähtsust – meil pole vaja end mitte kellegagi võrrelda ega mitte kellelegi tõestada. Võttes rohkem kohustusi, kui täita jõuame, piitsutades end tagant, sest «peab», valime taas kiirtee haiguseni.