Uus uuring: ülemäärane treenimine sarnaneb läbipõlemisele

Naine
Copy
Foto: Shutterstock

Siit tuleb väike ettekääne, miks end diivanil rahus kerra tõmmata. Nimelt ei tekita vastse uuringu järgi üleliigne trenn üksnes kehalist kurnatust, vaid palju enamat.

Prantsusmaal Pariisis asuva ülikoolihaigla Hôpital de la Pitié-Salpêtrière'i spordimeedikud ja -teadlased võtsid tegevsportlased luubi alla. Teadlaste eesmärgiks oli uurida, kuidas mõjub kehaline kurnatus ajule. Uuringu tarbeks pidid sportlased kolm nädalat järjest üle oma võimete treenima ehk eksperimendi korras üle treenima. Nende kehalisi tulemusi, kurnatusetundeid ja ajutegevust fikseeriti korrapäraselt ja teostati ka käitumiseksperimente. 

Läbipõlemisele sarnased reaktsioonid

Katse tulemus: kestvussportlased suutsid oma impulsse vaevu kontrollida ja näitasid üles ääretut kannatamatust ja ebamõistlikkust. Vaimne kurnatus, mis kaasnes füüsilisega, oli ka skannides tõendatav. Kurnatus puudutas eelkõige neid ajupiirkondi, mis vastutasid otsuste tegemise ja kognitiivse kontrolli eest.

Huvitav on nende tulemuste juures eelkõige see, et need sarnanevad väga tugevasti  ajutegevusele klassikalise läbipõlemise korral. Kurnatud seisundis võetakse seega vastu hoopis teisi otsuseid kui muidu, järeldab Freundin

Tagasi üles