Rõhutan veelkord, et oluliseks saavad ärasöödava toidu kogused! See on asjaolu, mis määrab dieedi edukuse või läbikukkumise.
Millest siis ikkagi tuleb vajadus katsetada ja proovida midagi, millel puudub seos normaalse toitumisega ning mille pikaajaline rakendamine viib varem või hiljem tõsiste terviseprobleemideni?
Vahemärkusena olgu öeldud, et erinevate radikaalsete dieetide või toitumisvormide apostlid kuulutavad uhkelt väiteid stiilis, et olen ju juba kolm kuud seda teinud ning kõik toimib valatult, miks siis mitte proovida. Olgu öeldud, et pikaaegse ebanormaalse toitumise peiteperiood võib olla isegi viis-kümme aastat, seega ei maksagi kohe oodata negatiivseid resultaate ning sõnumikuulutajad võiksid antud perioodiga arvestada, enne, kui asja lukku löövad.
Minnes tagasi minu viimase küsimuse juurde, siis millest see kõik ikkagi tuleb?
Võib-olla mugavusest? Äkki on tõesti lihtsam süüa ükskõik kui palju mingit kindlat toiduainet ja välistada kõik muu. Paljud meist ikka viitsivad päevast päeva oma söödavat kraami programmidesse sisse toksida, poes pakendeid uurida ja makrotoitaineid kokku arvutada.
Või hoopistükkis usust? Keegi Hollowoodi näitleja ju tegi ka seda dieeti, järelikult kindla peale minek. Mõttejõud kusjuures teeb suure töö, me oleme sageli need, kelleks mõtleme ennast olevat ja uskudes, et pudelisse vilitud vesi on võluvesi, siis ta seda ka on (vähemalt uskuja enda arvates).
Äkki hoopis teadmatusest? Müra on palju ja väärt infot selle kõrvalt üles leida tõsine katsumus. Kõik ei saagi olla asjatundjad igal elualal. Siinkohal on alati abiks, kui pöörduda inimese poole, kes teemat tunneb. Tore, kui asjatundja on selline, kes suudab inimese jaoks asjad lihtsaks ja mõistetavaks teha ning ei ole mõjutatud «konkreetsest usust» või ärilistest eesmärkidest. Võti peitub lihtsuses!
Loomulikult on kõik inimese enda valik, eriti kui valikuid on palju. Lõpetuseks mõned märksõnad, mis aitavad infokülluses orienteeruda ning kainet mõistust säilitada:
- Välista liiga radikaalsed võtted ja meetodid.
- Hinda kriitiliselt seda, kui mõni dieet välistab mõne toiduainete grupi täielikult või liialdab mõne kindla toiduainega.
- Unusta kiired ja lihtsad tulemused – kaalulangetamine on pikk ning aeganõudev protsess. Normaalne kaalulangetuse tempo võiks olla 500 g nädalas (mitte 500g päevas!), väljaarvatud muidugi erandjuhud.
- Igavesti ei kesta ükski tulemus, kui sellesse ei panustata.
- Normaalse vormi saavutamiseks ja säilitamiseks on vaja muuta elustiili, mitte läbi teha ühekordseid imedieete ja väljakutseid.