Kui inimene on eelnevalt sümptomite ajalisest mustrist teadlik, siis võiks inimene pöörata tähelepanu ennetavatel tegevustele, näiteks viibida võimalikult palju loodusliku päevavalguse käes ning jälgida enda mõttemustreid. Kui sümptomid hakkavad juba igapäevast tegutsemist takistama ja tekivad raskused sotsiaalsetes suhetes – näiteks tegevuste alustamisega viivitamine, otsustamisraskused, unerütmihäired, suhetest eemale tõmbumine –, siis tasuks otsida professionaalset abi.
Korrapärane toitumine ja füüsiline aktiivsus aitavad depressiooni ennetada
«Ennetavate sekkumistena ja ka kergematel haigusjuhtudel soovitatakse füüsilise aktiivsuse suurendamist, loodusliku päevavalguse käes viibimist nii palju kui võimalik, elu- ja tööruumide maksimaalset valgustamist ja vajadusel valgusravi seansse,» räägib Akkermann, soovitades inimestel jälgida, et kohustused ja meeldivad tegevused oleksid omavahel tasakaalus.
Tähtis on ka regulaarne toitumine ja tasakaalustatud toidusedeli jälgimine, kuna see mõjutab inimese meeleolu reguleerivate närviringete talitlust. «Korrapärane toitumine hoiab meeleolu stabiilsemana, hoiab ainevahetuse kiiruse normaalsena aidates kontrollida kehakaalu, ennetada ülesöömishoogude teket ning vähendab muid kehalisi probleeme nagu pidev külmatunne, keskendumisraskused.»
Lisaks toitumisele tasub inimestel silma peal hoida ka üleüldisel füüsilisel aktiivsusel, kuna tegutsemine aitab mõtteid häirivatest tunnetest mujale saada ning suurendada kontrollitunnet. «Eelkõige aitab tegutsemine vähendada aga väsimust ning seeläbi suurendada jõudlust ja motivatsiooni. Võimalikult palju võiks eelistada tegevusi, mida väljas teha, näiteks jalutuskäigud, talisport, matkamine või tegevused, mis inimesele varasemalt naudingut pakkusid. Ainuüksi lõunane jalutuskäik võib energiataset mõjutada.» Akkermanni sõnul on depressiivsel inimesel keeruline just erinevate tegevuste alustamisega, mistõttu on äärmiselt kasulik, kui lähedased selles osas kaasa aitavad.
Kui sügisdepressioon tundub aga vaatamata kõigele elu vallutavat, siis tuleks abi saamiseks pöörduda spetsialisti poole. «Abi oskavad anda kliinilised psühholoogid, psühhiaatrid ja teised vaimse tervise eriala spetsialistid. Depressiooniravis on nii kognitiiv-käitumisteraapia kui interpersonaalne teraapia kliiniliselt efektiivseks osutunud, seega on soovitav pöörduda just nende psühhoteraapia koolkondade väljaõppe läbinud vaimse tervise spetsialistide poole,» annab Akkermann nõu. «Näiteks on leitud, et kognitiiv-käitumisteraapia on sesoonse depressiooni akuutses faasis sama efektiivne valgusraviga, ent isegi tõhusam tagasilanguste ennetamisel.»
Sesoonse depressiooni ravi on alati indiviidist lähtuv. Akkermann kinnitab, et vajadusel ei tasu inimestel karta ka psühhofarmakoloogilist ravi, kuna psühhoteraapiaga kombineeritult on ka farmakoteraapia sageli tõhusam.