Toidulisandiks võivad Maaeluministeeriumi kodulehe andmetel olla erinevad vitamiinid, aminohapped, rasvhapped, mineraalained, kiudained, pre- ja probiootikumid ning taime- ja ürdiekstraktid, mida Apotheka apteeker Kerli Valge sõnul võidakse manustada nii tableti, kapsli kui ka vedelikuna. Toidulisandite eesmärk on tavatoitu täiendada ning need on inimesele toitainete või muude füsioloogilise toimega ainete kontsentreeritud allikaks. Euroopa Toidunõukogu (EUFIC) kodulehe andmetel on toidulisandite võtmine muutumas üha tavalisemaks nähtuseks. Euroopa riikide seas on nende tarvitamise koha pealt esirinnas Taani ja Saksamaa, kus üle poole täiskasvanud elanikkonnast tarbib toidulisandeid. Samuti on kindlaks tehtud, et naised kasutavad toidulisandeid enam kui mehed.
Toidulisandid ei asenda mitmekesist menüüd
Tänapäeval kipub aina enam levima arvamus, et toidulisandid on tervisliku eluviisi ja tasakaalustatud toitumise loomulik osa, kuid tegelikult on sellised arusaamad äärmiselt ekslikud. Apteeker Valge sõnul saavad inimesed korralikult toitudes eluks vajalikud vitamiinid ja mineraalained siiski igapäevasest toidust ning toidulisandeid kasutatakse vaid siis, kui tavapärase toitumisega piisavas koguses vajalikke toitaineid ei omistata. «Kui menüüs on piisavalt puuvilju, köögivilju, teravilju, proteiine ja tervislikke rasvu ning inimesel on tervislikud eluviisid (ei suitseta, ei kuritarvita alkoholi), siis peaks organism vajalike toitainetega varustatud olema,» selgitab Valge.
Kuigi enamasti aitab organismi tasakaalus hoida teadlik ja mitmekesine toitumine, siis mõnel juhul sellest üksi aga ei piisa ning just sellistel juhtudel võivad toidulisandid apteekri sõnul olla heaks abimeheks. «Teatud olukorrad võivad tingida vajaduse lisaks tarvitada toidulisandeid, sest organismil on tekkinud suurenenud vajadus teatud ainete osas. Sinna hulka kuuluvad näiteks rasedad ja inimesed, kes tarbivad teatud ravimeid, aga ka alkoholi või kohviga liialdajad, suitsetajad, eakad,» kirjeldab Valge, lisades, et toidulisandeid võib tarvis minna ka aktiivselt sportimisega tegelevatel inimestel, kes vajavad suurema füüsilise koormuse tõttu organismi piisavaks varustamiseks rohkem toitaineid kui vähemaktiivsed inimesed.