Treener pahandab: viis kohutavat nõuannet kaalualandajale

, Fitlap.ee keskkonna looja ja peatreener
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pitsat aknas välja ei peaks viskama, aga targem on jätta nädalasse üks patupäev, mil võid muretumalt süüa neid toiduaineid, mida igapäevaselt on tark piirata.
Pitsat aknas välja ei peaks viskama, aga targem on jätta nädalasse üks patupäev, mil võid muretumalt süüa neid toiduaineid, mida igapäevaselt on tark piirata. Foto: PantherMedia / Scanpix

Halvad toitumise nõuanded on kohutavad. Sisuliselt võivad need rikkuda kellegi elu. On ju toitumine hea tervise alus. Seepärast põrmustame selles artiklis mõned halvad nõuanded, mida ikka aegajalt kuulnud oleme, kirjutab Fitlap.ee keskkonna looja ja peatreener Heikki Mägi.

Halb nõuanne nr 1: enne trenni söö ohtralt kiireid süsivesikuid, et saada energiat.

Eeldan, et sinu eesmärk on trennis olla energiline ja täis elujõudu. Seepärast on kiired süsivesikud enne trenni konkurentsitult kõige halvem valik. Kui keegi on sulle enne trenni süüa saia ja mett soovitamas, siis suhtu sellese vägagi skeptiliselt.

Meie kehad ei toimi nagu autod. Pärast tankimist ei saa kohe selle sama kütuse pealt gaasi põhja vajutada. Keha võtab energiat treeninguks sinu glükogeenivarudest, mis on salvestatud sinu lihastesse ja maksa. Kehal kulub aga sissesöödud süsivesikute töötlemiseks ja glükogeeniks talletamiseks mõned tunnid aega, mistõttu vahetult enne trenni söödud toidust on vähe kasu. Need just söödud süsivesikud on suure tõenäosusega veel sinu vereringes, ning põhjustavad insuliini ja veresuhkru taseme tõusu, mis omakorda vähendavad keha võimet põletada rasva. Teiseks tunned ennast väsinud ning loiuna.

Parim lahendus treeningueelseks toidukorraks on süüa mõõdukalt liitsüsivesikuid, valku sisaldavaid toiduaineid ning ära ei tohi unustada ka rasvu. Kindlasti ei tohi treeningule minna meeletult näljasena ning iga hinna eest tasub vältida kiiretest süsivesikutest põhjustatud veresuhkru taseme tõusu (ja sellele järgnevat kiiret langust).

Halb nõuanne nr 2: väldi soola nagu katku.

On üldlevinud arvamus, et sool on sulle äärmiselt kahjulik. Kui oleme juba vaikselt suutnud rahvasuus kummutada müüdid, et valk on kahjulik ning rasvad teevad paksuks, siis soola ümber käivat nõiajahti pole me suutnud vaigistada. Tegelikult vajame soola selleks, et püsida elus.

Ilmselgelt on ekstreemne soola ületarbimine kahjulik, eriti inimestele, kes maadlevad kõrge vererõhuga, on tugevalt ülekaalulised või tarvitavad palju töödeldud toiduaineid. Ent inimesele, kes teeb trenni ning sealjuures ka higistab, võib soola eemaldamine menüüst olla katastroofiliste tagajärgedega. Treeniv inimene peab sööma soola. Seda eriti seetõttu, et soolas leiduv naatrium mängib suurt rolli südame töös ning vedeliku tasakaalus. Kas teadsid, et vesi üksi ei hüdreeri sinu keha? Kehal on vaja selle vedeliku kehas kinni hoidmiseks naatriumi ja teisi elektrolüüte.

Seepärast on range nõuanne soola eemaldamiseks toidulaualt täiesti ebaadekvaatne. See ei ole nii must ja valge. On olukordi, kus tasub soolaga tagasi hoida ning on olukordi, kus soola tarbimist tuleb hoopis tõsta.

Halb nõuanne nr 3: kehakaalu kaotamiseks söö võimalikult vähe.

Loogiliselt võttes mõjub nälgimine kehakaalule äärmiselt positiivselt. Ilma söögita ei jää kehal muud üle, kui minna iseenda rasvapolstri kallale. Ent siin on üks aga. Kui piirad oma toiduvalikut alla kriitilise piiri, aeglustab keha sellele vastukäiguks sinu ainevahetust. Tema tahab ju ellu jääda ka siis, kui süüa ei anta. See omakorda tähendab seda, et sa kulutad edaspidi vähem energiat.

Siia lisanduvad pidev nälja- ja nõrkustunne. Tahtejõu kadumisest rääkimata. Suureneb ka stressihormoon kortisooli tase, mida seostatakse ülekaalulisusega.

Lühidalt öeldes, lükkad sa nälgimisega veerema lumepalli, mis ühel hetkel on nii suur, et õgimishoog on möödapääsmatu.

Halb nõuanne nr 4: tarbi kõike, aga mõõdukalt.

Mõõdukus kõiges on vist üks levinuimaid toitumise nõuandeid. Sa võid süüa kõike, kaasa arvatud rämpstoitu, ent mõõdukalt. Selle teooria põhjal on ebatervislik toit ainult üle tarbides ebatervislik ning enesele magustoitude, kookide, pitsade ja muu keelamine ainult piirab sind ning tekitab juurde isusid.

Meil kõigil oma lemmikud rämpstoidud. Ja elu on näidanud, et me ei suuda nende söömisel piirduda natukesega. Ühest ampsust saab kaks ja kahest kolm. Sa lihtsalt ei suuda lõpetada enne, kui kõik on ära söödud. Sellele järgnevad süümepiinad, kahetsustunne ning stress.

Seepärast soovitame need toidud oma tavamenüüst  eemaldada ja keskenduda toitumiskavas toitudele, mis ei tekita isusid ja ma-ei-suuda-söömist-lõpetada-tunnet. Milleks tekitada endale ahvatlusi?

See ei tähenda, et sa ei võiks neid toite endale kunagi lubada. Pigem soovitame need toiduained koondada nädalas korra lubatud patutoidukorda. Kui meenub, siis see toidukord on täiesti lubatud ning teeb sinu kehale kaalu langetuse mõistes isegi head.

Muul ajal toitu kvaliteetsest ja kõhtu pikaks ajaks täitvatest toiduainetest ja retseptidest.

Halb nõuanne nr 5: söö kuus korda päevas ja hommikul laadi süsivesikutega.

Kellel tegelikult on aega süüa kuus-seitse korda päevas? Õnneks on viimasel ajal tehtud teadustööd leidnud, et kaalu langetus toimib täpselt sama edukalt nii kolm-neli korda kui ka kuus-seitse korda päevas süües. Tihti söömine ei kiirenda karvavõrdki sinu ainevahetust. Loeb päevane toidu kogus kokku ja ei ole vahet, kas see on jagatud kuue või nelja toidukorra vahel.

Hommikust süsivesikutega priiskamist on soovitatud aastaid. Õhtul seevastu tuleks hoiduda süsivesikutest ning piirduda keedukana ja juurviljadega.

Vale!

Uuringud on leidnud, et just need hommikused süsivesikutega maiustajad on kõige suuremas ülekaalus. Põhjus on väga lihtne. Need hommikused ja kiiresti kehast läbi liikuvad süsivesikud löövad templi kogu sinu päevasele energiatasemele, tekitades isusid, väsimust ning nälga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles