Valmisolek harjumuste muutmiseks – aus hinnang iseendale
«Meid määrab see, mida me korduvalt teeme. Seega täiuslikkus pole tegu, vaid harjumus.» Aristotle
Omades enda natuurist täpsemat ülevaadet on järgmiseks sammuks tarvis teada sisemaailmas toimuvast. Töökust trennisaalis ja toidulaua taga aitab tagada täpne arusaam meie sisemistest motivaatoritest ehk milline ikkagi on tegelik soov ja valmisolek muudatuste tegemiseks tervislikult kaalust alla teekonnal.
Enda jaoks tulebki lahti mõtestada kaks peamist sisekõne küsimust:
- Kui suur on soov muudatusteks?
- Milline on valmisolek tegutsemiseks?
On ju hea teada, kui aldis ollakse uute harjumuste omandamiseks – nii kiirelt või aeglaselt, kui igaühe jaoks õige on. Üheks tõhusaks viisiks harjumuste muutmisel on esitada avatud küsimusi.
Soov muudatusteks – avatud küsimused
Selgitamaks välja oma sisemist tungi trenni tegemiseks ja heasse vormi saamiseks aitavad nt järgmised suunavad küsimused:
Mida täpselt soovid? Näiteks: «5kg kaalust alla,» «Kõhusangadest lahti,» «Hea välja näha.»
Miks sa seda soovid? Oluline on mõelda enda sisemiste põhjuste peale, mitte sellele, mida teised ütlevad. Näiteks: «Siis ei ole mul piinlik peeglisse vaadata,» «Ma tunnen ennast paremini,» «Siis kaovad sangad ära.»
Miks sa pole praeguseks saavutanud oma eesmärki? Näiteks: «Olen laisk ja ma ei tea, millest alustada.,» «Puudub raha trenni teha,» «Kardan jõusaali minna, sest ei tea, mida teha.»
Mis sind praeguse liikumise ja toitumise juures enim häirib? Näiteks: «Öine näksimine,» «Pole võhma,» «Puudub motivatsioon end liigutada.»