Emotsionaalne ja «päris» nälg
Lihtne on soovitada: mõista oma keha vajadusi ja vali teadlikult, mida ja kui palju sa oma kehale annad!, kuid sedasi saab teha siis, kui inimene on emotsionaalses tasakaalus. Siis ta oskab märgata, millal kõht on päriselt tühi ning tajub ka, kui kõht on täis, et lõpetada söömine. Füüsiline näljatunne hakkab endast kõhus märku andma tasapisi, sageli harjumuspärastel söögiaegadel. Kui juhtub, et igapäevast rutiini ei saa järgida, ei aja see inimest närvi. Ta teab, et hoolitseb keha vajaduste eest lihtsalt veidi hiljem.
Mis kannustab tagant inimesi, kes söövad valimatult ja ennastunustavalt? See on emotsionaalne isu, mis ilmneb äkitselt ja tavaliselt edasilükkamatu vajadusena mingi kindla toidu järele. Inimesele näib, et pea on täis üksnes söögimõtteid ja suu ihkab kindlat maitset. Süüa on vaja kohe! Kõhus oleks nagu lõputu suur tühimik, mis vajab täitmist. Iseloomulik on automaatne söömine, nii et sööja ise ei märkagi, kuidas küpsisekauss on tühjaks saanud ja paar korda uuestigi täidetud. Näljatunne ei saa otsa, kuigi kõht on juba ilmselgelt liiga täis. Ja muidugi kaasnevad sellega süü- ja häbitunded, halb enesetunne, uued lubadused ja nende murdmised.
Sa ei ole viga, mida peaks parandama
Kuigi intuitiivse söömise lipukirjaks on «kõik on lubatud», ei saa seda praktiseerides enda suhtes ükskõikseks jääda. Oma isudega tuleb tööd teha ja see on iseenda tundmaõppimise töö. Tuleb loobuda enese kritiseerimisest ja soovist end mingitesse ideaalsetesse mudelitesse suruda. Sellega aitab toime tulla enda kehavormide ja tunnete aktsepteerimine. Igasugune keha väärib pigem tänu kui kriitikat. Ja tunded on samuti sinu enda loomulik osa, mitte häbenemist väärt eksitus. Nagu kirjutab üks intuitiivse söömise propageerijaid Geneen Roth oma raamatus «Naised, toit ja jumal», on esimeseks sammuks teel normaalse kehakaaluni mõistmine, et «sa ei ole viga või probleem, mida peaks parandama». Kui sa sellest juhindud, siis kaob vajadus end karistada selle eest, et oled selline, nagu oled.