Enesekontroll ja teadlikkus mõjutavad sünnitust

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Panther Media/Scanpix

Kui sul on protsessist täielik teadmine, on võimalik sünnituse ajal jõudu saada ja pea selgena hoida, et mitte niivõrd valule keskenduda.

Sünnitamise nõustaja Denise Spatfora kirjutab oma raamatus, et sünnitusele peaks eelnema korralik ettevalmistus, kus ema teeb endale põhjalikult selgeks, kuidas sünnitus toimub ja millised on naise ootused ning lootused, kirjutab Emmedeklubi.

Kui sa oled selle informatsiooniga raseduse algusest peale kursis, mõistad sa paremini oma arsti ja ämmaemanda ettekirjutusi ja filosoofiat ja sa sinu teadmised muudavad sind sünnitussituatsioonis enesekindlamaks.

Ettevalmistus on täpselt see, mida on vaja, et mis tahes uue olukorraga hästi toime tulla. Selle protsessi mõistmine on rahuldustpakkuva sünnituskogemuse jaoks vajalik. Sinu teadmine, kuidas keha töötab, viib sind õigete vastusteni ja aitab sünnitusele kaasa. Ja sa mõistad, et saad ennast usaldada.

Oma keha ja vaimu ühenduse mõistmine aitab seda sünnitusel ära kasutada. Sa usaldad ennast ja tead, et oled andnud endast parima. Sa tunned, et sa oled selleks võimeline ja valmis. Sa õpid, kuidas oma mõtteid suunata ja vabastada kehas aineid, mis mõjutavad meid iga päev ja eriti sünnituse ajal.

Enne kui me räägime sünnituse füüsilistest etappidest, tuleks mõista, kus sünnitus tegelikult alguse saab. Sinu keha toodetavad ained ja hormoonid saavad alguse ajust. Sünnituse jaoks on olulised kolm erinevat gruppi hormoone: endorfiin («rõõmu» hormoon), oksütotsiin( «armastuse» hormoon) ja prolaktiin («emaduse» hormoon). On ka hormoone, mis võivad sinu vastu tegutseda: katehhoolamiinid (stressi või erutust põhjustavad hormoonid, näiteks adrenaliin). Kõik need hormoonid on kogu aeg kehas olemas, mitte ainult sünnituse ajal. Sünnituse mõttes on võtmeküsimus mõista, mis neid vallandab ja kontrollida nende vabanemist.

Keha ja vaimu tugev ühendus võimaldab sul ainete vallandamist kontrollida. Sinu vaimne seisund mõjutab nende tootmist väga oluliselt. On vajalik õppida, kuidas oma mõtteid, muresid ja hirme juhtida. Tähtis on jõuda punkti, kus sa mõtled vähem ja tunned rohkem.

Sünnituse alguses on kõige aktiivsem koht kehas primitiivses asju osas. See piirkond vabastab hormoone, mis võimaldavad emakalihastel reageerida ja avaneda, et beebi saaks välja tulla. See ajuosa kontrollib ka sinu emotsioone. Näiteks võimet jääda rahulikuks ja lõdvestunuks.

Seevastu sinu teadlikkus ja mõtted pärinevad neokorteksist, kõige enam arenenud aju osast. See piirkond reageerib ka ereda valguse, valju müra ja emotsionaalsete häirete puhul. Isegi rääkimine võib stimuleerida adrenaliini vabanemist - see omakorda pärsib sünnitusprotsessi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles