Kindlasti oled oma peas taasesitanud piinlikku hetke keskkooliajast või sind on vaevanud mälestused mineviku rasketest olukordadest. Põhjus võib olla selles, et sa ei maga piisavalt. Uus uuring näitas, et kehv uni muudab negatiivsed mälestused sagedasemaks. Miks? Aju osa, mis tavaliselt halbu mälestusi maha surub, ei tööta ilma hea uneta nii tõhusalt. See võib muuta sind järgmisel hommikul uimaseks ja ka emotsionaalsemaks.
Magamatuse hiljuti avastatud kõrvalmõju paneb kahe käega peast kinni hoidma
Hiljutine uuring, mis avaldati ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences, testis 87 noore täiskasvanu (vanuses 18–30) mälufunktsiooni pärast head ja ka nappi und. Osalejatele anti ülesandeks mitte meenutada üht negatiivset mälestust. Uuringu käigus jälgiti aju prefrontaalse ajukoore aktiivsust, mis vastutab negatiivsete mälestuste pärssimise eest. Selgus, et unepuuduses osalejate aju oli selles piirkonnas vähem aktiivne, mistõttu oli neil raskem vältida emotsionaalselt raskeid mälestusi. Teadlased järeldasid, et magamata inimestele kipuvad pealetükkivad mälestused rohkem peale, mis võib viia lõpuks vaimse tervise halvenemiseni.
Unepuudusel on laialdane mõju tervisele, ulatudes südamehaiguste ja insuldiriski suurenemisest kuni aju enneaegse vananemise ja isegi töövõime languseni – sa võid tunda, nagu sa oleksid purjus, kuid sul pole sugugi lõbus. Piisava REM-une puudumisel ei suuda aju efektiivselt täita oma ülesandeid, sealhulgas negatiivsete mälestuste ohjeldamist.
See võib viia nõiaringini: kehv uni süvendab vaimse tervise probleeme, nagu depressioon ja ärevus, mis omakorda raskendavad uinumist. Traumaterapeut Monica Amorosi selgitas: «Vaimse tervise probleemid häirivad sageli unetsükleid ja häiritud unetsüklid süvendavad vaimse tervise raskusi.»
2021. aasta uuringu põhjal, mis kasutas rohkem kui 200 000 inimese andmeid, leiti, et kuus tundi või vähem maganud inimesed olid 2,5 korda suurema tõenäosusega vaimse tervise probleemidega kimpus kui need, kes magasid üle kuue tundi ööpäevas, kirjutab Well+Good.