«Meie geenid ehk pärilik eelsoodumus mõjutab vananemisprotsessi vähe,» avaldas epigeneetikaekspert Manuel Burzler. Enamik südame-veresoonkonnahaigusi ja isegi vähkkasvajaid ei ole tema sõnul päritavad. Ta rõhutab, et need haigused arenevad elustiili ja teatud tingimuste mõjul.
Nende nippide abil saad oma eluiga kõvasti pikemaks venitada
«Lisaks geenidele on epigenoom, mis reguleerib geenide aktiivsust. Võib mõelda, et geenid on nagu klaveriklahvid ja epigenoom on mängija, kes otsustab, milliseid klahve vajutada,» selgitas Burzler. See, kas meloodia on harmooniline või kaootiline, oleneb epigenoomi kvaliteedist. Näiteks krooniline stress võib epigenoomi negatiivselt mõjutada.
Toitumine mängib siin olulist rolli: taimedes leiduvad ühendid ja soolestiku mikrobioom suhtlevad otseselt epigenoomiga.
Toitumise kuldreeglid
Soolestik mõjutab vananemist, kuna seal toodetavad bakterid avaldavad epigeneetilist mõju. Mis on parim toitumisstrateegia? Funktsionaalse meditsiini arst Daniela Galatis toob välja järgmised põhimõtted.
Loenda värve, mitte kaloreid
Kalorid annavad vähe infot toidu tervislikkuse kohta. Taimsete toitude värvid seevastu pakuvad mitmekülgseid eeliseid: sinised mustikad on suurepärased antioksüdandid, roheline salat sisaldab ainevahetust kiirendavat klorofülli, punased viinamarjad resveratrooli ja oranžid porgandid beetakaroteeni.
Põletikuvastane toitumine
Vähenda põletikku soodustavaid toite, näiteks suhkrurikkaid ja töödeldud toiduaineid. Need toidavad halbu soolebaktereid ja rasvarakke, mis suurendavad põletikku. Eelista töötlemata ja lihtsa koostisega toiduaineid.
Kala ja liha mõõdukalt
Punane liha võib olla tervislik väikestes kogustes, kuid töödeldud liha tuleks vältida. Kala sisaldab küll oomega-3-rasvhappeid, kuid võib olla saastunud raskmetallidega.
Vali head süsivesikud
Lihtsad süsivesikud, nagu valge sai, tõstavad insuliinitaset ja soodustavad rasvade ladestumist. Eelista kiudainerikkaid süsivesikuid, näiteks bataati või juuretisega leiba.
Ära söö üle
Maailma vanimad inimesed järgivad reeglit: söö kõht vaid 80 protsenti täis. See aitab vältida seedesüsteemi ülekoormamist ja annab kehale aega toitu töödelda. Söö aeglaselt ja teadlikult, et soodustada loomulikku küllastustunnet.
Paastu, aga mõõdukalt
Söögipausid toetavad keha taastumist. Oluline pole niivõrd paastumise ajaraam, vaid see, et seedesüsteem saaks regulaarselt puhata, kirjutab Cosmopolitan.