Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

PILK PEALE Kui teed lõunauinakut, tee seda õigesti

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Igaüks, kes on kogenud pärastlõunast väsimushoogu, on ilmselt unistanud kiirest uinakust. Kuid kas anda sellele järele või veenda end ärkvel püsima, et olla produktiivsem?

Psühholoog ja unespetsialist Wendy Troxel rõhutab, et uinak võib olla tõeliselt värskendav, kui pärastlõunane väsimus kimbutab. Tema sõnul on pärastlõunane madalseis loomulik. Enamik inimesi tunneb just tavaliselt 14–16 ajal unisust.

Lühike uinak võib parandada kognitiivseid võimeid ja turgutada. Kliiniline psühholoog Janet Kennedy lisas, et uinakud aitavad paremini toime tulla päevaste väsimushoogudega. «Lühike uinak võib teha imet tähelepanu, keskendumise, erksuse ning isegi õpivõime ja mäluga,» kinnitas ta.

Holistiline psühhiaater Ellen Vora julgustas samuti uinakut tegema. «Sageli peetakse uinakut laiskuseks, kuid see on hoopis tõhus salarelv, mitte ajaraiskamine.»

Kui uinak ei sobi

Kõigile uinakud siiski ei sobi. Troxeli sõnul peaksid kroonilise unetuse või muude unehäiretega inimesed vältima päevaseid uinakuid, et öösel paremini magama jääda.

Samuti ei pruugi mõned inimesed uinakutest samasugust kasu saada. Troxeli sõnul on neile, kes ei armasta uinakuid, alternatiiviks näiteks füüsiline aktiivsus, loomuliku valguse käes viibimine, sotsiaalne suhtlus või kofeiinivaba kohv, et end pärastlõunal ergutada.

Kuidas muuta uinakud kasulikumaks

Hoia uinak lühike: Kennedy soovitas piirduda umbes 45 minutiga. Lühem uinak võimaldab kehal esimese või teise uneetapini jõuda, kuid pikem uinak toob kaasa sügavama une, mis muudab ärkamise raskemaks ja mõjutab öist und. «Keha tahab sügavas unes jätkata magamist,» selgitas Troxel.

Pane äratus: äratus aitab ära hoida pikaks veninud uinakut, nii et saad nii uinakust kui ka hiljem öisest unest maksimaalse kasu.

Vali õige aeg: hiline uinak häirib õhtust uinumist, just nagu liiga hiline snäkk rikub õhtusöögiisu.

Maga valges: väldi liiga pimedas magamist, et sa ei vajuks sügavasse unne. Valgus hoiab uinaku kerge ja ärkamine on hõlpsam.

Loo rutiin: kehale meeldib järjepidevus. Soovitatav on uinakule läheneda kui juhuslikele abimehele või teha seda regulaarselt, nii et keha harjub.

Pea unepäevikut: une jälgimine aitab mõista uinakute mõju üldisele unele ja vältida olukordi, kus päevased uinakud võiksid rikkuda öise une, vahendab MindBodyGreen.

Tagasi üles