Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

KAS OSKAD PAKKUDA? Just see tegevus hoiab meid kaua noorena (1)

Copy
Artikli foto
Foto: Pexels / CC0 Licence

Tihtipeale arvatakse, et naistele sobib kõige paremini aeroobne treening nagu jooks, jalutamine ja erinevad rühmatreeningud. Kui soovid oma nooruslikkust säilitada ja bioloogilist vanust alla tuua, siis peaksid tegema hoopis lihastrenni! Miks? Vastus on väga lihtne ja loogiline.

Tunnustatud treener ja Fitbody asutaja Egle Nabi kirjutab, et näeb tihti spordiklubis, kuidas suurem osa erinevas vanuses naisi treenib pikalt kardioseeadmetel. Pärast tehakse mõned harjutused kõhulihastele ning populaarsed on ka reie-eemalduse reie-eralduse masinad.

Levinud on arvamus, et õige ja tõhus treening on ühtlase pulsiga rasvapõletus, mis peaks aitama head vormi ja saledust hoida ning mõned kõhulihaseharjutused peaks tagama saleda piha.

Kuidas lihaskadu vältida ja bioloogilist vanust häkkida

Tegelikkus on aga teistsugune. Kui veel kahekümnendates eluaastates on keha võimeline ka väikese pingutusega vormi hoidma, siis alates kolmandast elukümnendist on keskmine lihaskadu 3-8 protsenti iga järgneva kümne aasta kohta. See number võib olla väiksem aga ka oluliselt suurem, kuna siin on oma roll nii geneetikal kui ka sinu elustiilil.

Me teame, et lihastreening muutub vanuse suurenedes aina olulisemaks. Kui sa ei anna märku kehale, et sul on lihaseid vaja, siis keha arvab et polegi. Seega on oluline treenida raskustega, et anda kehale signaal lihaste vajadusest. Miks? Sest toonuses lihased annavad sulle hea kehahoiaku, rühi ning hoiavad kognitiivset võimekust. See tähendab, et sul on jõudu koordineeritult enda igapäevatoimetusi teha. See tähendab vähem liigesevalusid ja näiteks ka füüsilisi vigastusi, mis võivad olla tingitud ülekoormusest, kui keha kompenseerib nõrgemate lihaste tööd.

Lihastreening aitab saavutada ja hoida tervislikku kehakaalu, reguleerida hormonaalsüsteemi ning kiirendab ainevahetust. Väheneb stressitase ning paraneb unekvaliteet. Meie füüsiline ja vaimne pool on omavahel väga tihedalt seotud – kui hoolitseme hästi enda füüsise eest, anname suure panuse ka vaimse heaolu saavutamisele!

Loe ka seda: Kas jõusaalis on üldse mõtet käia, kui treeningkava pole?

Seega saame julgelt väita et vitaalsuse, nooruslikkuse ja ilu alus ongi lihastreening!

Millal peaks lihastreeninguga alustama?

Millal siis peaks lihastreeningud enda treeningmenüüsse võtma? Selleks, et noorusliku enesetunnet hoida, on ideaalne teha jõutreeningut kogu elu jooksul. Kuid mitte kunagi ei ole hilja alustada! Egle Nabi klientide keskmine vanus on 30-50 aastat ning ta on aastate jooksul näinud imelisi muutumisi, kus naised on oma elukvaliteeti muljetavaldaval määral tõstnud ning näevad välja oma vanusest silmnähtavalt nooremad.

Kui kardad, et treening on liialt raske ning elustiilimuutus tundub võõras, siis soovitan lugeda 64-aastase Eha kogemuslugu. Kümme aastat tagasi oli Eha üsna kehvas füüsilises ja vaimses vormis, vererõhk oli kõrge ming seljataga oli juba mitu kõrgest kehakaalust tingitud operatsiooni. Täna teeb Eha järjepidevalt trenni, on muutnud oma toitumis- ja elustiiliharjumusi ning on paremas vormis, kui iial varem. Isegi paremas, kui paljud poole nooremad! 

Suurepärases vormis Eha.
Suurepärases vormis Eha. Foto: Fitbody

Milline on õige lihastreening?

Aga kuidas siis alustada? Lihastrenni saad sa teha nii kodus kui jõusaalis. Egle Nabi kodu- ja jõusaalikavad on oma olemuselt kõik lihastreeningud. Siinkohal aga tasub meeles pidada, et oluline on teha treeninguid, kus on madalad korduste arvud ja suuremad raskused, mida kava jooksul tõsta. Nii saad sa suurendada lihasmassi, mis on siinkohal ülioluline. Väga paljud rühmatreeningud on üles ehitatud lihasvastupidavuse arendamisele, kus on väga pikad seeriad ning kõrged korduste arvud.

Kõige tõhusam viis endale sobivad harjutused ja treeningkoormus leida, on pidada nõu kogenud treeneriga, kes koostab sulle just sinu võimetele ja ajagraafikule vastava kava, jälgib ka töö käigus protsessi ning teeb kavas vastavalt muudatusi.

Tagasi üles