:format(webp)/nginx/o/2023/05/29/15355049t1h0a17.jpg)
Toitumisest räägitakse kui võtmest, mis teeb enesetunde paremaks, pikendab eluiga ja teeb kaunimaks – viimane punkt on mõistagi subjektiivne. Kahjuks ei ole need eelised alati kohe märgatavad ning raske on olla kogu aeg tubli ja distsiplineeritud. Realistlikud ootused ja mõistmine, kuidas toitumisrežiim mõjutab keha, aitavad siiski motiveerituna püsida.
Kõiki tasakaalustatud toitumisega seotud tervisehüvesid ei ole võimalik silmaga näha, aga see ei tähenda, et keha ei muutu. Mõned kasud hakkavad tasapisi avalduma peaaegu kohe, kui oled oma toitumist muutnud. Sisehaiguste arst Terry Wahls ütles, et tervislikud toidud hakkavad soolestikku putitama juba 20 minuti jooksul ning suhkru ja tühjade süsivesikute asendamine köögiviljade ning täisteratoodetega võib parandada ajufunktsiooni mõne tunniga.
Siiski kulub keha tõeliseks ümberkujundamiseks aega. Kasu tuleb kuude, mõnikord isegi aastatega. Füsioloogilised muutused algavad kiiresti, kuid tõeline mõju võtab aega.
Mis puutub kaalu langetamisse, siis ei ole kaht ühesugust keha, nii pole ka üht lollikindlat dieeti. Cleveland Clinic ütleb, et rusikareegel on tarbida vähem kaloreid, kui keha vajab. Siis hakkab organism kasutama kütusena talletatud rasva, mis väljutatakse higi, uriini ja süsihappegaasi kaudu.
Uue dieedi alustamine ei ole kehale alati kerge
Uus, tervislikum toitumine aitab parandada seedimist, aju, südant ja muid kehafunktsioone, kuid see ei tähenda, et enesetunne läheb kohe paremaks. See ei tule ilmselt üllatusena kellelegi, kes on oma toitumist kunagi jälginud: ebamugavustunne, vähemalt esialgu, näib uue dieediga lihtsalt kaasas käivat. Dietoloog Jaclyn London ütles: «Esimese asjana kuulen alati inimestelt, kes on tervislikumalt toituma hakanud, et neil on gaasid ja kõhuhädad.»
Teine levinud võitlus: isud. Suhkru- ja kalorirohketest toitudest loobumine võib muuta need algul veelgi vastupandamatumaks kui tavaliselt. «Kui sa sööd iga päev pärast kooli küpsist, siis juba ainuüksi majja sisenemine annab sulle märku küpsise söömisest,» selgitas toiduteadlane dr Marcia Pelchat. «Kui sa seda küpsist kohe ei saa, siis su mõistus muudab selle kinnisideeks ja isuks.» Siis võivad ajakirjas Appetite avaldatud 2018. aasta uuringu kohaselt tekkida võõrutusnähud, sealhulgas ärrituvus ja väsimus.
Kõik dieedi kõrvalmõjud ei ole siiski normaalsed. Väga piirav dieet, mis jätab keha ilma olulistest toitainetest või kutsub esile kiire kaalulanguse, on ohtlik. Kui keha reageerib krampide ja valude, pearingluse, suukuivuse või juuste väljalangemisega, võta seda kui märki, et dieet on liiga piirav, vahendab The List.