R, 9.12.2022

TASUB TEADA ⟩ Mis kell peab laps magama minema, kui äratus on kell seitse?

Marju Rõmmel
, naine.postimees.ee tegevtoimetaja
Mis kell peab laps magama minema, kui äratus on kell seitse?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Foto: Shutterstock

Selge on see, et paljud lapsed magavad liiga vähe. Mis kell peaks laps magama minema, et ta hommikul kell seitse rõõmsa ja puhanuna ärkaks?

Piisav puhkus on vajalik laste heaoluks ja arenguks, kuid tänapäeva lapsed magavad sageli liiga vähe. Praeguste uuringute põhjal on siiski üks võimalus, kuidas laste öist und pikendada – tuleb lihtsalt varem magama minna.

Metaanalüüsi uuringu käigus uuriti 45 randomiseeritud kliinilise uuringu materjale, mis koosnesid ligi 14 000 lapse ja nooruki andmetest. Osalejad olid vanuses 1,5–19 aastat.

Uuringutes püüti laste öist und pikendada paljude ravimivabade vahenditega, nagu juhendatud treening, valgustus, erinevad ühistegevused ja toitumise muutmine. Erinevaid meetodeid koos uurides õnnestus ööund pikendada keskmiselt kümne minuti võrra, kui võrdluseks olid samaealised lapsed, kes katsetes ei osalenud.

Selgelt parimad tulemused saadi aga uuringutes, kus eesmärk oli panna lapsed varem magama. Tulemused näitasid, et nendes uuringutes oli keskmine ööuni 47 minutit pikem.

Kui vanemad soovivad oma laste ööund pikendada, soovitavad teadlased nad varem magama panna.

Mis kell peaks laps magama minema, kui äratus on kell seitse hommikul?

Noorematel lastel peaks ööuni olema 9-11 tundi, kuid keskkoolis käivad lapsed puhkavad välja ka 8-9 tundi kestva unega. Samuti mängib rolli, kui kiiresti laps uinub. Mõni laps uinub hetkega, teisel läheb veidi kauem aega. 

Algkoolilaps võiksid voodisse pugeda kell 19.30. Nii on tal aega end rahulikult unele häälestuda ja miks mitte ka üks unejutt kuulata või vanemaga päevamuljed kokku võtta. Enne und ei ole soovitatav nutiseadmeid või teisi ekraane vaadata. Samuti võiks magamistoa valgustus olla pigem hämar. 

Keskkooliealine laps peaks voodisse minema kella 22-23 paiku. Kui unevajadus on suurem, võiks voodis olla hiljemalt kell 22.  

Märksõnad
Tagasi üles