R, 9.12.2022

5 põhjust, miks su kaal tõuseb, kuid mis pole toiduga seotud

Triin Palmipuu
, naine.postimees.ee ajakirjanik
5 põhjust, miks su kaal tõuseb, kuid mis pole toiduga seotud
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Shutterstock

Kaalutõus on tavaliselt seotud toitumisharjumustega. Kui su lemmikteksad enam üle põlve ei tule ja trennisärgi alt kõhuvolt välja lipsab, on esimese asjana selge, et saiakesed ja majoneesisalatid peavad menüüst kaduma. 

Kuid sagedamini on kõik palju keerulisem ja lisakilod tekivad täiesti erinevatel põhjustel.

Probleemid hormoonidega

Hormoonid reguleerivad paljusid kehas toimuvaid protsesse, sealhulgas ainevahetust. Seetõttu kontrolli järsu ja seletamatu kaalutõusu puhul oma keha hormonaalset taset.  

Stress

Lisaks sellele, et see mõjutab hormonaalset tausta, põhjustab stress sageli harjumusi, mis põhjustavad kaalutõusu. Nende hulka kuuluvad toidukordade ja vahepalade vahelejätmine, liigne kohv, unehäired või unepuudus, laialipillutud päevarežiim, vähenenud liikuvus ja ületunnitöö.

Ravimid

Põhitoime kõrvalmõjuna võivad mõned ravimid põhjustada kehakaalu tõusu. Kõige sagedamini õhjustavad seda antidepressandud, diabeedi- ja vererõhuravimid. 

Kui kahtlustad kaalutõusus mõnd ravimit, aruta seda arstiga, kes need välja kirjutas. Mõnikord võib annuse muutmine aidata ja mõnikord peate ravimit muutma.

Vanus

Kurb aga tõsi. Mida vanemaks sa saad, seda lihtsam on sul paksuks minna. Seda seetõttu, et ainevahetus aeglustub ja organismi normaalseks toimimiseks vajalike kalorite hulk väheneb. See tähendab, et süües sama palju kui 30-aastaselt ja säilitada samasugune kehaline aktiivsus, ei jää su kaal kindlasti samaks. Tõsi, selle probleemi lahendamine on üsna teostatav ülesanne. Pead lihtsalt oma toitumist kohandama ja vastavalt sellele treenima. 

Unepuudus

Une ebapiisav kogus ja kvaliteet võib kaudselt kaalutõusu põhjustada. Mõtle nüüd ise: unise ja väsinuna ei jookse te tõenäoliselt jõusaali ega ärka varem, et hommikuks tervislikku putru keeta. Kus on unepuudus, seal süüakse üle, et vabaneda väsimus- ja kurnatustundest ning liikumisvaegusest. Ja juba algab surnud ring - tere, stress ja tere, hormonaalsed häired!

Märksõnad
Tagasi üles