Väsimust tekitavad hormoonikõikumised
Enamik meist on talvel pisut aeglasemad ja rohkem väsinud, kirjutab Womenweb.de. See on nii, sest pimedal aastaajal toodab meie keha niinimetatud heaoluhormooni serotoniini väiksemas koguses. Päevavalgust vajab eelkõige meie nahk, kuid talvel veedame väljas vähem aega ning keha on ka rohkem kinni kaetud.
Kevadel on päikest rohkem näha ning inimesed veedavad õues samuti rohkem aega ja keha hakkab taas rohkem serotoniini tootma. Samal ajal suureneb ka und reguleeriva hormooni melatoniini tootmine organismis. Selleks, et melatoniini ja serotoniini tootmine stabiliseeruksid, kulub tavaliselt mitu nädalat.
Üleminekuajal tekkinud kõikumine kulutab palju energiat ning tekitab segadust une ja ärkveloleku tundmises. Seetõttu tunnevadki paljud esimeste kevadiste päiksekiirte käes end järsku väsinu ja kurnatuna. Talvelt kevadele üleminekut mõjutab ka laiuskraad, kus elame ning tundlikud inimesed kannatavad seetõttu rohkem.
Soojem temperatuur, madalam vererõhk
Kevadel läheb ka soojemaks ja inimesed on rõõmsad, et saavad loobuda mütsidest, sallidest ja kinnastest ning tutvuda rõõmsa kevadmoega. Kuid kas te teadsite, et soojus laiendab veresooni ja seega vererõhk langeb? Väsimus ja kurnatus võivad kesta seni, kuni soojemate temperatuuridega ära harjud.
Muide, talvel ei ole mitte ainult külm, vaid ka kehatemperatuur langeb mõne kümnendiku kraadi võrra. Kui kevadel kehatemperatuur taas tõuseb, põhjustab see kehas muutusi, mis väsitavad ja kurnavad organismi.