Miks ma jään just nädalavahetusel haigeks?

Naine
Copy
Foto: Pixabay / Pexels

Kas sul on selline tunne, et alati jääd haigeks just nädalavahetusel või puhkusele minnes? Miks see nii on ja mida selle vastu ette võtta? 

Juba mõni aeg tagasi panid Hollandi teadlased nime sellele nähtusele, kus inimesed jäävad kas puhkusel või nädalavahetusel haigeks — Leisure Sickness ehk vabaajahaigus. Hiljutine küsitlus Saksamaal näitas, et iga viies sakslane põeb selle all. Miks me siis jääme haigeks, kui meil on lõpuks ometi aega enda jaoks? 

Põhjus

«Mitte vaba aeg ei tee meid haigeks,» selgitab Vedrana Romanovic, AOK Bayerni terviseekspert. Põhjuseks on hoopiski pikemat aega kestnud stress kas enne nädalavahetust või puhkust.

«Stressi korral töötab immuunsüsteem tippkoormusel. Kui siis järsku stress lakkab, toodab immuunsüsteem vähem immuunrakke, nii et haigustekitajatele on elu üsna kergeks tehtud.»

Eriti puudutab see tööalaselt väga koormatud inimesi. Seejuures mängib oma osa ka virgatsaine noradrenaliin, mis moodustatakse meie kesknärvisüsteemis. 

Noradrenaliin tõstab sarnaselt adrenaliinile vererõhku ning kasvatab meie tööalast motivatsiooni ja tulemuslikkust. Kui me end lõdvestame, siis ei toodeta enam piisavalt seda virgatsainet. See tekitab immuunsüsteemis häire. Harjumatule vabale ajale reageerib keha taoliste gripilaadsete nähtudega nagu kurguvalu, palavik või väsimus. 

Nii jääd terveks

Kuidas taolist tõbe vältida? Vastust on oluliselt lihtsam sõnastada kui teostada: tööl tuleks stressi vähendada. 

Üldarst dr Jessica Hinteregger-Männel soovitab endast hoolida ja teadlikult tekitada rohkem pause igasse tööpäeva.

Parim stressimurdja on doktori sõnul endiselt sport: kolm korda nädalas pool tundi kõndimist on alguseks juba piisavalt hea. Keha ja vaimu aitavad lõõgastada ka autogeenne treening, jooga ja meditatsioon.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles