Toitumisterapeudi Annely Sootsi sõnul on stressi ja unehäirete leevendamisel oluline roll ka toitumisel ning mineraalainetel ja vitamiinidel.
Kaheksa-aastase toitumisterapeudi kogemusega Annely Sootsi sõnul on toitumisel stressi ja unega tugev seos. «Teame omast käest, et nii tühi kui ka liiga täis kõht segavad und, samuti liigne vedeliku ja alkoholi tarbimine enne magamajäämist. Stressi puhul toodab organism tavapärasest rohkem strerssihormoone, toitumisega on aga võimalik seda protsessi mõjutada ja hormonaalset tasakaalu toetada,» ütleb Soots.
Ebaregulaarne ja ebakvaliteetne toitumine suurendab stressitaset
Uuringust selgus, et üks levinuim stressi põhjustaja on inimeste töökoormus, mida kinnitavad üle poolte uuringus osalejatest. Suur töökoormus mõjutab toitumist, mis omakorda suurendab stressitaset. «Suure töökoormuse tõttu ei ole tihtilugu aega korralikult süüa, toitutakse ebaregulaarselt ja täisväärtuslike toidukordade asemel näksitakse päev läbi. Nii jääb organismil puudu paljudest olulistest ainetest, millega suurendatakse veelgi stressi ning soodustatakse unehäireid,» teab Soots.
Mineraalained ja vitamiinid mõjutavad une kvaliteeti
Sootsi sõnul on stressi ja unehäirete leevendamisel oluline roll ka mineraalainetel ja vitamiinidel. «Nii aminohapete kui glükoosi, samuti teatud mineraalainete ja vitamiinide (eeskätt B-grupi vitamiinid) olemasolu toidus mõjutab oluliselt une kvaliteeti. Need on hädavajalikud ensüümide töötamiseks, mis omakorda on hädavajalikud kõikide reaktsioonide toimumiseks organismis, sealhulgas unehormooni tootmiseks,» selgitab nõustaja. «Kehva toitumise korral on organism suures toitainetepuuduses. Kõige tähtsam on muuta toitumist, kuid ka toidulisandid võivad olla hädavajalikud puudujäävate toitainete saamiseks.»