Arutades kodustega kirja teel tulevikuväljavaateid, jõuti ühisele arvamusele, et suurem kontserttegevus kodumaal on võimalik vaid siis, kui on saadud piisavalt tunnustust välismaal.
Berliin, Milano, Pariis, London
1897. aastal võttis Aino Tamm sihikule tähtsamad Euroopa vokaalmuusika keskused. Ta külastas paljusid kontserte ja ooperietendusi, võttis eratunde, käis kursustel, tutvus laulustiilidega, imes ahnelt endasse kultuurikeskuste õhustikku. Reisiks sai ta tugevat rahalist abi von Pals’ide perekonnalt.
Värvikamad esinemised toimusid Pariisis. Üks neist oli 1900. aasta suvel maailmanäituse puhul korraldatud kontserdil. Seda esinemist saatis suur edu – lauljale omistati Alliance Francaise’i suur hõbeauraha. Sama aasta 13. oktoobril oli Trocadero saalis suurejooneline etnograafiline kontsert. Veidi aega enne kontserdi ettevalmistust saabus lauljannale kodutalust kurb sõnum ema surmast. Selles tundetulvas oli raske esineda, kuid professionaalsus aitas.
1901. aasta märtsis sai Pariisis teoks iseseisev kontsert – «Põhjamaa luule ja muusikaõhtu».
Visalt otsis naine endale esinemisvõimalusi ka Londonis. Sealt kirjutas ta kodustele: «Tööd on kontserdiga nõnda, et ei jõua enam, selles va põrgu suures linnas, võitle inimeste külmuse ja kurjuse vastu ja oma au ja asja eest kas võtt!» Aino Tamm sõitis tagasi Pariisi ja 1902. aastal esines ta ka Moskvas.
Eesti rahvalauludesse kiindumine
1902. aasta detsembrist oli Aino Tamm taas sünnimaal. Kodumaa ajalehtede kõmulised teated esinemistest Euroopa suurlinnades olid kütnud huvi tema vastu nii üles, et nüüd kogunes kontsertidele alati palju rahvast – kohale sõideti kümnete verstade kauguselt. Tallinna esinemise kohta kirjutas Postimees: «Kõige suuremaks tõusis aga kiidutorm eeskava lõpul Eesti rahvalaulude juures, mis luu Eesti luust ja liha Eesti lihast on. Kallis Mari – Üles, üles hellad velled – Lauliku lapsepõlv ja Pulma laul sütitasivad kuulajaid nii, et lauljanna lõpul suure vaimustusemaru tungival nõudel neid kõiki kordama pidi.» Oma maa laulud puhusid lõkkele rahvustunde.