Peet ja spinat beebi toidulauale ei sobi

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Mitte iga köögivili ei ole beebitoiduks sobilik - viljadest, mis sisaldavad palju nitraate, tuleb hoiduda.

Beebi jaoks liigselt nitraate sisaldavad peet, redis, Hiina kapsas, spinat ja kõiksugused lehtsalatid, kirjutab Emmede Klubi. Kindlasti ei tohi neid nitraadirikkaid köögivilju pakkuda alla kuuekuusele lapsele. Ettevaatlik võiks aga olla kuni esimese eluaastani välja - kui pakkuda, siis väikeses koguses.

Vahel öeldakse, et ka kaalikas, naeris ja varajane kartul on pisikesele beebile liiga nitraadirikkad - kui tunned end nii kindlamalt, võid ka nendest köögiviljadest hoiduda esimesel kuuel kuul.

«Nitraate esineb taimedes looduslikult, kuid neid kasutatakse ka tööstuses toidu lisaainena ning põllumajanduses väetisena. Looduslikult on nendel oluline roll taime toitumisel ja elutalitluses. Nitraate sisaldab enamik köögivilju, sisalduse hulk on liigiti erinev. Nitraadisisaldus on kõrgem taime lehtedes, madalam seemnetes ning mugulates. Seetõttu on üldjuhul suurema nitraadisisaldusega lehtköögiviljad,» selgitab Eesti Maaeluministeerium.

Köögiviljapüree nitraadisisaldus suureneb, kui hoida valmispüreed tavalises külmkapis üle 12 tunni. Seega on targem valmis tehtud püree kohe lapsele toita ja ülejäänu sügavkülmutada.

Nitraadid muutuvad inimese organismis nitrititeks, mis võivad verest raua endaga sidumise tõttu häirida organismi hapnikuvarustust. Kuna beebi on pisike, juhtub see temaga palju väiksema nitraadikoguse puhul kui täiskasvanuga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles