Kõige kindlamini kinnitavad rasedust kas kodune rasedustest või veretest, mida saab teha arsti juures. Parim aeg rasedustesti tegemiseks on aga alles siis, kui päevad on juba hiljaks jäänud. Seni võivad lapseootusele vihjata mõned vaevumärgatavad tunnused.
Raseduse 16 varajast märki
Parenting.com pakub lohutust neile, kes kibelevad vastuste järele ja ei suuda testimist ära oodata. Loe ja mõtle järele, kuidas sa oled end viimasel ajal tundnud.
Õhupuudus
Äkitselt tunned, et trepist käimine hakkab hingamisele ja õhust jääb puudu.
Rindade tundlikkus
Järsku tundub nagu oleksid rinnad suuremaks läinud ja nibud on hellad. Rinnad tunduvad raskemad ja nibud on läinud tumedamaks.
Väsimus
Uni tuleb õhtul väga kiiresti ja ka päeva ajal tunned vajadust lõunauinaku järele.
Iiveldus
Enamasti tunnevad naised rasedusega seotud iiveldust pärast kuuendat rasedusnädalat, kuid mõni võib seda kogeda juba varem.
Sage urineerimisvajadus
Ootamatult ärkad öösel üles, sest pead pissile minema. Varem pidasid hommikuni vastu.
Peavalu
Hormonaalsete muutuste pärast võib pea tihti valutama hakata. Kui sa ei ole kindel, et pole rase, siis eelista valuvaigistitest paratsetamooli.
Seljavalu
Kui sul varasemalt pole seljaga probleeme olnud ja nüüd tunned alaseljas nõrka valu, võib olla, et kõõlused hakkavad raseduse jaoks lõdvenema ja tunned kerget valulikkust.
Kõhuvalu
Kiskuv või tuim valu alakõhus meenutab menstruatsioonieelset valu ja ajab pea veelgi rohkem sassi - kas nüüd hakkavad päevad või on tegu rasedusega?
Isu või isutus
Ootamatult võib tekkida isu teatud toitude järele, millest varem vaatasid mööda. Või hakkab vana lemmiktoit järsku suus ringi käima ja ei lähe alla.
Kõhukinnisus ja puhitused
Eelmine nädal läksid teksapüksid vabalt jalga, nüüd on äkki kõhust kitsad. Progesterooni tõus võib raseduse alguses põhjustada seedesüsteemi aeglustumist.
Tujukõikumised
Märkad isegi, et teed tühjast tüli ja lähed kergesti närvi. Kehas toimuv hormoonide möll võib su meeleolu peapeale pöörata.
Kõrgenenud kehatemperatuur
Kui sa võtad raseduse planeerimist väga tõsiselt, võib olla, et oled oma kehatemperatuuri üles märkinud, et teada, millal on ovulatsioon. Üldiselt püsib temperatuur kõrgem alates ovulatsioonist kuni kaks nädalat, mil hakkavad päevad. Kui rasestumine on tõesti toimunud, jääb kehatemperatuur kõrgemaks.
Lõhnatundlikkus
Prügi ajab öökima ja elukaaslase kehalõhn on hakkab tavalisest tugevamalt ninna - see võib olla märk, et sul on pirukas ahjus.
Peapööritus, minestamine
Kuigi seda juhtub harva, võivad veresuhkrutaseme muutus ja madal vererõhk põhjustada pearinglust või isegi minestamist. Jälgi, et sa sööksid korralikult ja jooksid piisavalt vett.
Määrimine
Tundub nagu hakkaksid päevad, ent verevool on tavalisest märksa tagasihoidlikum. On need päevad või mitte? Selgus tuleb alles testi tehes.
Päevade hilinemine
Kuigi paljusid raseduse varajasi sümptomeid võib kogeda ka niisama, siis üks kõige selgemaid märke rasestumisest on see, et päevad jäävad ära. Kui su tsükkel on tavaliselt alati regulaarne, siis tee enda rahustuseks rasedustest.
Raseduses ei maksa enne kindel olla, kui test seda kinnitab. Kui menstruatsioon pole alanud, kuid test on siiski negatiivne, võib olla, et testi tegemiseks on ikkagi liiga vara. Jälgi eelnevalt loetletud sümptomite esinemist ja tee mõne päeva möödudes uus test.
Märksõnad
- iiveldus
- isu
- isutus
- kehalõhn
- kehatemperatuur
- kõhukinnisus
- kõhuvalu
- kõõlused
- madal vererõhk
- meeleolu
- menstruatsioon
- minestamine
- määrimine
- naised
- nibud
- ovulatsioon
- peapööritus
- peavalu
- puhitused
- päevad
- rase
- rasedus
- rasedustest
- rasestumine
- rinnad
- seljavalu
- teksapüksid
- temperatuur
- test
- tsükkel
- tundlikkus
- uni
- valu
- vererõhk
- veretest
- väsimus
- õhupuudus