Kogemust ei õnnestu maha juua
Ükskord juhtus selline lugu, et minu poole pöörduti ühe tööpakkumisega, aga õnnetuseks olin ma sellele spetsiifilisele kõrvalalale n-ö selja pööranud, olin väga skeptiline ja pessimistlik, nii ma siis ütlesingi, et ma pole juba aasta aega sellega tegelenud, tea, kas üldse hakkama saan, aga see vanem ja elukogenum täitsa võõras mees rääkis mu ära, ta nimelt ütles ühe lause, mis mulle nii väga meeldis, see oli justkui filosoofia tipptase: «Aga teil on ju kogemus! Teate, kogemus on selline asi, et seda ei õnnestu isegi maha juua! Nagu rattasõit – pea või kümme aastat vahet, aga ära ei unune.»
Ja nii muutuski tagantjärele see aeg, mil mulle lihtsalt poldud antud tööd, mitte pessimistlikuks virelemisajaks, vaid hoopis heaks puhkuseks – kõik tuli kiiresti meelde ja tegin töö hästi ära ning olen sellele mehele väga tänulik.
Tegelikult paistab olevat hea puhkuse defineerimine ikkagi lihtsam ja kogu see asi ongi lihtsam: kõige tähtsam on õigel ajal puhkusele minna, tabada ära need esimesed märgid, kus hakkate muutuma hooletuks, rõõm tööst hakkab kuhugi kaduma või hakkate lihtsalt ära tüdinema. Ja siin võib aidata n-ö ekspromptpuhkus – täna otsustan ja homme puhkan. Paljudele piisab paarist päevast, et võtta aeg maha ja endine optimism taastada. Ei pea olema kuu aega palmi all. Võib lihtsalt rappa marjule minna – näiteks.
Iga inimene on ainulaadne, aga tark tööandja teab, et saaks töötajast viimast võtta, peab see olema heas vormis ning puhanud ja väga hästi puhanud. Selleks peab olema väga hoolas jälgimisel, et inimene saaks puhata siis, kui temal vajadus on, mitte tuima Exceli graafiku järgi. See on nagu tippsport, kus treeningu kõrval on sama tähtis taastumine ja puhkus. Võiks isegi öelda, et looma moodi trenni rapsida oskavad paljud, aga õigesti taastuda vähesed.