Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

Menopausijärgne hormoonasendusravi noorendab naiste aju

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marina Lohk
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Teadlased väidavad, et suguhormoonid, mida naised pärast menopausi tarbivad, muudavad nende aju justkui nooremaks.

Väikesemahulisest menopausijärgses staadiumis naiste uuringust selgus, et hormoonasendusravi saajad saavutasid paremaid tulemusi testides, millega mõõdeti parema ja vasaku ajupoolkera koostööd, vahendab kliinik.ee BBC’d.

Durhami ülikooli psühholoogid märkisid, et nende naiste ajutegevus sarnanes nooremate naiste omaga, kelle organism iseseisvalt suguhormoone toodab.

Uuringus osales 62 menopausi läbi teinud naist vanuses 46–71 eluaastat, kes kõik olid paremakäelised. Nendest 36 said hormoonravi ja ülejäänud moodustaid kontrollrühma. Naistel paluti sooritada peenmotoorikat nõudvaid ülesandeid, näiteks vajutada nuppudele nii parema kui vasaku käe erinevate sõrmedega.

Teadlaste sõnul näitab mõlema käe ühesugune sooritusvõime, et kaks ajupoolkera toimivad vastastikku paremini. Eelnev pidas rohkem paika just hormoonasendusravi saavatel naistel.

Nende tulemuste põhjal oletab Durhami uurimisrühm, et suguhormoonid hoiavad paremat ja vasakut ajupoolkera ühenduses, soodustades nii nende koostööd.

Uurimisrühma juht dr Markus Hausmann märkis: «Suguhormoonid mõjutavad oluliselt ajutegevust: mitte ainult seksuaal- ja reproduktiivkäitumist, vaid ka aju kognitiivseid funktsioone. Katsed menopausi läbi teinud naistega näitavad, et hormoonravi võib aidata mõlemal ajupoolkeral aktiivselt tegutseda - nii, nagu see on noorematel naistel.»

Teadlased tahavad nüüd järgmisena kindlaks teha, kas suguhormoonid võivad kaitsta aju rabanduse ja muude häirete tagajärgede eest, jagades naiste vananedes töökoormust kahe poolkera vahel.

Tagasi üles