Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

Nõuandeid noorele emale, kes ei taha jääda küüru

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Linda Pärn
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Igapäevaselt beebi eest hoolitsedes kipume tihtipeale iseenda heaolu unustama. Väljendugu see siis sorakil juustes või lakkimata varbaküüntes. Füsioterapeut Maarja Säde kirjutab Babyactive.ee lehel aga hoopis füüsisest – milliseks meie keha võib moonduda, kui me kõik oma tähelepanu jäägitult beebile suuname.

Esimestel kuudel soovib beebi palju lähedust, see tähendab seda, et peame beebit tihti süles hoidma. Kolme-nelja kilosest beebist saab järsku viie-kuue kilone ja see kõik hakkab meie kehas tunda andma. Selg hakkab tuikama ja on õhtuks väsinud nagu oleks tunde kartulipõllul veetnud. Õlavööde on pinges ning ka käsivartel on hea treeningpäev seljataga. Mõne aja möödudes keha harjub uue raskusega ja niipea kui on juba mõnus oma «kerget» beebit süles hoida, tuleb temal kasvuspurt ja oleme jälle alguses tagasi. 

Kas teile ei ole olnud tunnet, et mõnikord võtavad beebid üleöö vähemalt kilo juurde? Minul küll on selline tunne olnud, kuigi tegelikkuses on beebi kosunud vaid mõnesaja grammi võrra viimasest kaalumisest. Ega siis ilmaasjata öelda, et magades beebi kasvab! 

Selleks, et enda jaoks beebi kandmist mugavamaks teha, lükkame puusa ette ja tõmbame ülaselja painutusse (ehk küüru) ning selle tagajärjel ka õlad ettepoole. Ja mis siis meie kehas toimuma hakkab? Esiteks on sinu keha viltu, sest ette lükkame ju vaid selle puusa, millele beebi toetub (ja tihtipeale on inimene harjumuste ohver ning lükkab iga kord sama puusa ette). See kõik paneb aluse skoliootiliste muutuste tekkeks lülisambas. Suuresti saab mõjutatud ka rinnalihas. Kui ülaselg on painutuses ja õlad eespool (emadel on selline asend kohati vältimatu – hoiame last süles, toidame rinnaga, lükkame käru vastu tugevat tuult…), siis rinnalihas lüheneb ning kui me enda eest ei hoolitse, siis pikapeale paneb selline asend aluse kumerselgsuse tekkeks (olete ju kõik näinud küürus seljaga vanureid).

Mida saaksime teha, et pärast seda kui beebi on jalad alla saanud, oleksime endiselt atraktiivsed ja kena rühiga naised? Siit leiad mõningaid soovitusi selleks, et peeglist vaataks vastu sihvakas ema, mitte küürus lapsevanem.

  • Mõtle beebit süles hoides oma rühile! Väldi eelpool kirjeldatud mugavus-asendeid. Võimalusel jälgi end peeglist ning vaata, et sinu õlanukk, puus ja pahkluu oleksid ühel joonel.
  • Maas beebiga tegeledes kipume samuti «küürutama». Ära unusta, et sina oled beebile eeskujuks! Beebile meeldib sind matkida ja kui sina istud kumera seljaga, siis võib seda hakata tegema ka sinu beebi. Proovi beebiga maas olles istuda hea rühiga ning võimalusel väldi õlgade ettepoole vajumist. Istudes on hea otsida toetust seinast, diivanist, toolist. Abiks on ka muude asendite kasutamine nagu näiteks kõhuli-, selili- või külili lamamine.
  • Anna beebile võimalus arendada oma eakohaseid oskuseid. See tähendab seda, et ära hoia beebit koguaeg süles. Nii säästad oma keha ja annad beebile võimaluse areneda. Kui sinu beebi ei ole nõus üksinda maas toimetama, siis viska tema kõrvale pikali ja mängige koos.
  • Kui toidad beebit rinnaga, siis vali selleks mugav asend. Eelistatult imeta lamades või pool-lamavas asendis nii, et beebi toetub sinu kehale. Väldi asendeid, kus sinu õlavööde ja selg on pinges. Vajadusel kasuta imetamispatja.
  • Tee regulaarselt venitusi õlavöötme- ja seljalihastele. Ajapuudus on küll hea vabandus, kuid mõned minutid enda eest hoolitsemiseks pole ju palju palutud. Ja tegelikult pole beebi mingi takistus venituste tegemiseks. Vaata pilte mõnusatest ja lihtsatest venitusharjutustest:
Tagasi üles