Esiteks, kannatust - ülekilod ei tulnud kellelgi üleöö. Teiseks võin eeldada, et sa ei jälginud, mis koguseid suhu pistad, lihtsalt toidulaud oli «tervislikum». Kolmandaks eeldan, et sul pole õrna aimugi, palju sa sööma peaksid. Sellest lähtuvalt järgmine punkt.
3. Mida ma küll sööma pean?
Ahah, lugesid mingist foorumist, et kapsalehed on head ja sai on halb. Samuti ära söö kartulit, hakkliha, toda liha, või üldse liha! Riisi, makarone ega midagi muud, kus on sees sõna «jahu», «gluteen», «rasv» või «suhkur». Mis küll valesti on, et kaal ei lange?
Kõigepealt unusta kõik see - «ära söö seda, see on halb toit»-jutt. Sa võid süüa kõike! Aga sa pead oskama süüa. Ei ole olemas imetoite, imedieete ega muud imelist - kõik söövad igapäevaseid toite, ei ole saladusi, ei ole imesid.
Muidugi poleks mõttekas süüa päev läbi ainult pannkooke - tee endale selgeks valkude/rasvade/süsivesikute osakaal. Söö, mis sulle maitseb, aga söö õigesti!
4. Sa ei tea, palju sa päevas kaloreid tarbid, palju kulutad
Tööle, kooli, trenni, väike jalutuskäik… On sul ka aimu, palju sa päevas energiat kulutad? Aga oled sa teadlik, palju sa päeva jooksul kaloreid tarbid? Kas oled pisikeses kaloridefitsiidis, et veidikene kaalu kaotada, sööd suhteliselt 1:1 või siiski liiga palju?
Tee asjad selgeks - see on kõige aluseks. Sa ei pea selleks ostma pulsikella või võtma ühendust treeneriga, et lisaraha kulutada... Internetis on sadu lehekülgi, kus oma umbkaudsed kaloritarbimised teada saada kaalu kaotamiseks, hoidmiseks või tõstmiseks. Kui sa ka enne ei teadnud sellest midagi, siis umbkaudne arvestus on alustuseks hea ning saad vastavalt vajadusele toitumist enda järgi korrigeerida.