Kuid see pole 59. laiuskraadil mingiks üllatuseks: meenutagem, mitte kaua aega tagasi tunnistas peaminister Andrus Ansip sugudevahelise palgalõhe müsteeriumiks. Millekski täiesti ebaloogiliseks ning seletamatuks.
Isegi 19. sajandi sotsioloogid nagu Durkheim, Comte või Weber oleksid taolises ametlikus lähenemises pettunud. Enamik riike Skandinaavias, Euroopas ja kogu maailmas asuks võitlusesse selle nimel, et tuvastada probleemi sügavaimad alged.
Kuid mitte Eesti. Paganlus ning metafüüsika käivad ju ikka käsikäes.
Pole siis imestada, et sama on juhtunud statistikaga, mis puudutab meeste oodatavat eluiga nende sünnimomendil. Meeste varajane suremus on massiline, mis ei ole lugeja jaoks tõenäoliselt midagi uut…
Kuid miks küll? Miks surevad Eesti mehed niivõrd palju varem kui nende sarnase geneetilise koodiga sookaaslased samadel laiuskraadidel ning isegi karmimates kliimatingimustes?
Siin-seal võib kohata veidi erinevaid arve, mõned kalkulatsioonid seejuures lootustandvamad kui teised. Vastavalt Vikipeedia nimekirjale, mis järjestab riigid keskmise eluea alusel, asub Eesti 104. kohal, samas kui Soome 29ndal.
Enamgi veel: naaberriigis Soomes on sugudevaheline lõhe ligikaudu kuus aastat, samal ajal kui meeste keskmine on veidi enam kui 79 eluaastat Eesti 71 vastu.
Me võime ju taas kord hämada, kuid näikse, et see kahekohaline lõhe ei tulene Eesti naiste ekstreemselt pikast eluaeast. Eestlased ei tundu mulle olevat oluliselt nõrgemad kui teised lääneeurooplased või Skandinaavia rahvad. Oh ei. See pole kaugeltki selle probleemi alge.