Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

19-aastane neiu kurtis peavalu ja suri seejärel une pealt

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Kui Livia Wilson naasis festivalilt koju tugeva peavaluga, arvas tema ema, et see on lihtsalt märk väsimusest ja ülepingutusest. 19-aastane Yorkist pärit ettekandja võttis paratsetamooli ja heitis voodisse, lootes end välja magada.

Kuid traagiliselt ei ärganud Livia enam üles. Hilisemad testid näitasid, et ta suri meningiiti, mis tekitas ajuturse.

Livia ema Alison Goude rääkis, et tütar läks kohe pärast koju jõudmist tööle. «Ta pidi töölt lahkuma, kuna tundis end halvasti, kuid sõitis veel ise autoga koju. Ta ütles, et tal on kõige hullem peavalu, mida ta kunagi kogenud on, ja tegi hommikul isegi Covidi testi, kuna enesetunne oli üldiselt kehv. Ta võttis paratsetamooli ja heitis magama.»

Järgmisel hommikul kutsuti kiirabi ja hiljem saabus politsei, sest olukord oli seletamatu. Alison meenutab tütart kui elurõõmsat ja seltskondlikku noort. «Me ei oodanud seda kunagi. Läks kaua aega, et aru saada, mis juhtus,» ütles ta, rõhutades, kui oluline on teada meningiidi sümptomeid, vahendab news.com.au.

Kuidas meningiiti ära tunda?

Meningiidi tekitajateks võivad olla bakterid (meningokokiline meningiit, tuberkuloosne meningiit), viirused (puukentsefaliit, HIV, tsütomegaloviirus – CMV), seened ja algloomad.

Haigustekitajad satuvad organismi:

piisknakkusena – haigustekitaja satub esmalt hingamisteede limaskestadele, kust edasi levib verega ajukelmetele tungides läbi aju kaitsebarjääri;

vere kaudu – uimastisõltlastel saastunud süstlad, puugihammustus, loomahammustus, rasked organismi vastupanuvõimet langetavad haigused – HIV ja sellega kaasnevad nakkused;

otsesel kontaktil – neurokirurgilised manipulatsioonid, peatraumad.

Kaasasündinud kesknärvisüsteemi arenguhäiretega lastel (vesipea, seljaaju song jne) võivad meningiiti tekitada enterobakterid, soolebakterid.

Kui haigustekitajad on sattunud ajukelmetele, kujuneb välja põletik, väga tiheda närvivarustusega ajukelmed muutuvad turseliseks, seljaajuvedelik pakseneb, häirub normaalne närviimpulsside edasikandumine.

Sümptomid ehk avaldumine

Meningiidi algus võib olla äkiline – haigusilmingud kujunevad välja 24 tunni jooksul. Paljudel juhtudel algab haigus mingi ülemiste hingamisteede infektsiooni meenutava seisundina ning meningiidile iseloomulikud ilmingud tekivad hiljem, kuid mõnikord võib see aeg olla pikenenud kuni 7 päevani.

Bakteriaalse meningiidi sümptomiteks on äkki tekkinud kõrge palavik, peavalu, kuklakangestus ning teadvuse hämardumine.

Viiruslik meningiit areneb bakteriaalsest meningiidist aeglasemalt, ilmnevad peavalu, iiveldus ja oksendamine ning väsimus. Enamasti esineb ka kuklakangestus.

Allikas: inimene.ee

Tagasi üles